fbpx
5 C
Skopje

Светското првенство започнува и за Македонија: Полска да се заборави, нека ни се повтори Катар

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Македонската ракометна репрезентација, денес со почеток од 17:45, ќе го започне својот поход на Светското првенство во Франција, а на „мегдан“ ќе се соочат со проблематичниот Тунис.

Со огромни промени во составот, со нов селектор на клупата, нашите херои ќе одат по победата против тимот на Тунис, кој ни е голем должник од минатата година. Тунис ни беше пречката за да неможеме да го оствариме сонот и да се пласираме на Олимписките игри.

Токму поради тоа, нашата репрезентација сака одмазда, а желбата да се повтори успехот од мундијалот во Катар пред две години е огромна. Се наоѓаме во значително тешка група, во која покрај Тунис, се наоѓаат тимовите на Ангола, Шпанија, Словенија и Исланд.

“Тунис лани го уништи олимпискиот сон на Македонија. Свежи се спомените, но тоа треба да го ставиме во втор план бидејќи емоциите можат само да не уништат. Тунис е една одлична репрезентација, ги имаат Теж и Жалуз, знаат да играат и треба да сме фокусирани за да победиме”, изјави вчера селекторот на репрезентацијата, Лино Червар.

Судии на натпреварот против Тунис ќе бидат Корејците, Ко и Ли, а со победа вечерва, нашите ќе имаат значително полесна работа утре против аутсајдерот Ангола, но и со фаворитизираните Шпанија, Словенија и Исланд.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -