33 C
Skopje

Свлечишта, поткопан асфалт и улица без ниту еден сообраќаен знак- скопска реалност

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Неодамна „реконструираниот“ регионален пат на улиците „Мариовска“ и дел од улицата „Христо Татарчев“, се до спојот на улицата кај црквата Теферич, станува се поопасен за граѓаните. Свлечишта, поткопан асфалт, улица без ниту еден сообраќаен знак, без заштитна ограда и осветлување, е секојдневието со кое се соочуваат граѓаните од ова подрачје.

Жителите се загрижени поради состојбата во која се наоѓа улицата Мариовска која води до Теферич. Велат треба да се направи комплетна реконструкција бидејќи само со додавање нов асфалт повторно се раскопува.
За овој регионален пат има изработено проект, но од проектот до реалната слика на улицата има многу голема разлика. Реализацијата на проектот е од голема важност за оштина Кисела Вода, но и за општина Сопиште бидејќи локалниот пат Теферич ги поврзува овие две општини минувајќи низ нивните локалитети. Патот е фрекфентен и го користат жителите на Сопиште и Соње.

Сообраќајното значење е уште понагласено бидејќи истиот служи и за поврзување на централното градско подрачје со регионалниот пат Козјак, со што се вклучува во сообраќајните текови ширум регионот и државата.

Се апелира до Општина Кисела Вода да направи ревизија на проектот и на реалната слика на улицата, како и да дејствува со цел да обезбеди безбедено одвивање на сообраќајот.
Независно од политичката поставеност и струтура, проектите треба во целост да се реализраат за потребите на граѓаните, а не како до сега, да се работи половично само за време на избори.

Автор: Јована Спасевска

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -