fbpx
11 C
Skopje

СВР Тетово со апел до возачите за поголема внимателност во зимски услови

АКТУЕЛНО

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Заради новонастанатите услови од снежни врнежи од СВР Тетово апелираат до возачите за поголема внимателност и најавуваат поголеми контроли по патиштата.

Од СВР Тетово оценуваат дека обилните количини на снег причинија отежнато движење на возилата по тетовските и гостиварските патишта и улици, како и на пешаците по голем број од тротоарите, посебно на помалите, споредни улички.

За да се обезбеди непречено и безбедно движење на сите учесници во сообраќајот, СВР Тетово посебен акцент деновиве им стави на тековни контроли и укажувања и апели до сите кои можат и треба да придонесат за остварување на оваа цел.

– Возачите уште еднаш се потсетуваат да ја прилагодат брзината според условите на патот, да избегнуваат зборување на мобилен телефон додека возат, да практикуваат, односно држат поголемо растојание поради лизгавите коловози. Навреме да ја проверат исправноста на сопирачките и уредите за управување, но и задолжително да користат зимска опрема, особено ако патуваат кон Стража, Маврово или Попова Шапка, вели Марјан Јосифоски портпаролот на СВР Тетово.

Тој потсетува дека изминатите пет дена на полошкото подрачје регистрирани се вкупно 17 сообраќајни несреќи, во кои едно лице почина, а 23 се повредени.

Овие несреќи најчесто се резултат на неприлагодена брзина, поради што возилата губеле контрола и излетувале од коловоз, пред се на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ: Апасиев е Чегевара на батерии

Твит на Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ Стојанче Ангелов ќе биде главен лик во кризнава состојба. Ќе се бориме со пандемија на чело со Стојанче...

Убава вест: Државата започна со исплата од 11.000 денари до 14.000 денари за сите граѓани кои се во оваа категориј на пензионериа

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за ноември почнуваат да се исплаќаат од денеска, предвреме и етапно, со цел да се...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Спасовски: Развоен буџет за модерна полиција и достојни услови за полицајците и во 2021 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го презентираше буџетот на Министерството за наредната година, посочувајќи притоа дека тој е развоен и дека ќе...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...
- Advertisement -