fbpx
-3 C
Skopje

Т. Томов: Големиот проблем на Путин се трите „Д“

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Путин ќе победи во март, но иднината на Русија ќе остане нејасна. Путин има огромен проблем со своите елити. Тој има проблем со три Д – “Дом”, “Денги” (пари), “Деца”. Каде се децата на елитата? На Запад. Каде се нивните пари – на Запад. Сè е на Запад. Имотите се надвор, децата се надвор, нивните пари се надвор. Тие извезуваат трилиони. Оваа елита континуирано ја „извезува“ Русија. Можете ли вие, со таква елита, да развиете економија што ќе оди напред? Да, Путин имаше големи успеси во Сирија, воено-индустрискиот комплекс создаде многу силна војска, но иднината на Русија е во прашање, изјави новинарот и пратеник од Бугарската Социјалистичка Партија, Тома Томов, изјави за бугарската телевизија БТВ.
“Никој не може да каже што ќе се случи во Европа, додека нема стабилна влада во Германија. Во моментов имаме еден силен лидер во лицето на Емануел Макрон. Треба да почекаме Ангела Меркел да изгради една функционална влада и тогаш да мислиме за решавање на европските проблеми, додава тој.
Во однос на Балканот, познатиот бугарски новинар изјави дека не е преголем оптимист за иднината на нашиот регион.
“Јас сум песимист за иднината на Балканот. Тука е акумулирана многу историја. Ние треба да и’ помогнеме на Македонија. Тоа е така, но работите се многу сложени. Турција е осудена да биде голема сила. Бугарија треба да се сообразува со Турција. Смешно е да мислиме дека Бугарија може да биде  посредник меѓу Турција и Европа”, скептичен е Томов.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -