10.8 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Тачи го одликува Клинтон со високото државно признание, Орденот на слободата: Косово е демократија посветена на мирен живот на соседите

Косовскиот претседател Хашим Тачи го одликува денеска поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави Бил Клинтон со високото државно признание на Косово, Орденот на слободата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон и државниот секретар од неговиот втор мандат, Медлин Олбрајт (Медлин Олбрајт), пристигнаа во Приштина во вторникот, по повод 20 години од влегувањето на НАТО во Косово.

Поранешниот американски претседател во Косово го поздрави министерот за надворешни работи, Беџет Пацоли, кој го поздрави Клинтон на социјалните мрежи со пишување:

“Добредојде назад кон претседателот Клинтон, Косово е твојата успешна приказна за граѓанска нација денес. Вашето лидерство пред дваесет години против тиранијата во корист на слободата и демократијата беше од клучно значење за отворање на ново поглавје во човечката историја.” Вие им дадовте човекови права на меѓународното право и политика “.

“Денес, со сите свои проблеми, целиот свет може да го гледа Косово како демократија која е посветена на унапредувањето, растот и мирен живот на своите соседи, нешто што секоја земја, мала или голема, треба да работи и во своја сопственост граница “, рече Бил Клинтон.

По состанокот со косовскиот претседател Хашим Тачи, кој му додели Орден за слобода, Клинтон рече дека Косово има добри шанси да постави добар пример за следните 20 години.

Како претседател на САД, Клинтон во 1999 година беше главниот поборник за интервенцијата на НАТО против тогашна СР Југославија, што, по 78-дневната воздушна кампања, резултира со повлекување на југословенската војска и полиција и распоредување сили на НАТО во Косово. Денот на влегувањето во земјата на копнените единици на Алијансата, 12 јуни, во Косово се слави како ден на ослободувањето.

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.