fbpx
13 C
Skopje

„Тајм“: Мажите поголеми масовни убијци со огнено оружје

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Изданието на американскиот весник „Тајм“ има свое истражување кое открива дека од 1996 година, до денес, во САД се случиле повеќе од 134 масовни убиства со огнено оружје, а речиси 98 отсто од нив се извршени од страна на мажи.

Весникот вели статистиката не е многу поразлична и кога станува збор за “обичните“ убиства. Во текстот објавен на „Тајм“ причината за ваквата статистика се бара во тоа што компаниите кои продаваат оружје, во рекламите речиси исклучиво им се обраќаат на мажите, а и во тоа што поседувањето оружје се поврзува со мачо статусот на мажите.
Интересно е и дека белците во САД поседуваат повеќе оружје од црнците, а т.н. „суперсопственици“ во најголем дел се бели, конзервативни мажи. Меѓу американските мажи кои поседуваат најмалку пет парчиња огнено оружје, повеќе од половина тврдат дека поседувањето оружје им е „многу важно“ за нивниот идентитет.

Весникот заклучува дека стереотипот, според кој „Американците се опседнати со оружје“, не е целосно точен. Поправилно би било да се каже дека во САД постои супкултура опседната со оружје, а таа е мнозински бела, мнозински машка и мнозински конзервативна.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...
- Advertisement -