fbpx
5 C
Skopje

Тајна легендарна фотографија: Настанала под тажни околности, а денес е симбол на сите револуции

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...
Сигурно досега се ја виделе оваа слика многупати. До денес ова фотографија е умножена и пресликана на повеќе од илјада плакати,споменика, мајци и други производи. Теоретичарите одат до тамо дека оваа фотографија е најпозната светса фотографија. Но дали знаете како и каде оваа фотографија настанала ?
На денешен ден 1960 година настана најпозната фотографија на сите времиња- Херојскиот герилец(Guerillero heroico) !
Oваа фотографија на Че Гевара ја овековечил фотографот Алберто Корда во Хавана (Куба) на комеморација за жртвите од бродот „Ла Кубре“

Бродот со муниција експлодирал ден порано од никогаш не разјаснети ситуации однесувајќи со себе десет жртви.

Како по занимање доктор Че Гевара лично помагал во несреќата и бил вклучен во секој начин на помош на најбилските на загинатите.

За фотографот Алберт Корда неоговот фотографско око го забележал единствено истакнатиот револуционер во моментот на фотографирање го привлеко изразот на лицето на Че Гевара кој предизвикал апсолутна непомирливост како и лутина и болка.

„ Кордината слика го пронашла својот пат до светската јавност. Стана алфанумерички знак, хиероглиф, инсант-симбол.Сликата секогаш се појавува каде настанува некој судир помеѓу две спротиставености. Нема ништо слично во историјата кој служи за  истакнување на револуционерни движења“, истакна во една прилика Џонатан Грин, директор на Калифорнискиот музеј на фотографии.

 

 

 

 

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -