fbpx
10.3 C
Skopje

Тајната на Белата куќа: Сите ја знаеме нејзината фасада, погледнете што се крие во внатрешноста (Видео)

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Белата куќа е официјалната резиденција на претседателот на САД, како место од кое се раководи со најголемата светска сила.

Нејзин архитект бил Џејмс Хобан од Ирска, кој ја изградил во неокласичен стил, сличен на изгледнот на зградата на парламентот на Република Ирска. Таа е изградена во периодот од 1792 до 1800 година, но морала да биде обновена после војната во 1812, во која настрадала поради штетата која ја нанеле припадници на британската воска, во текот на својата окупација на Вашингтон.

Најпрво Белата куќа се викала „Извршна резиденција“, како што денес се нарекува централниот дел и главната зграда, во комплексот кој е поврзан со крила. Во текот на 20 век, откако е изградено и западното крило, претседателот Теодор Рузвелт и го дал официјалното име „Бела куќа“.

Во надворешниот изглед тоа ќе биде несомнено признаено од секој што го гледа. Во светот нема многу такви објекти, особено во однос на официјалните резиденции на извршната власт: колку луѓе знаат да препознаат официјална резиденција на претседателот на Франција или Руската федерација или на канцеларот на Сојузна Република Германија? И дури и од седиштето на британскиот премиер во Даунинг стрит, повеќето луѓе ќе ја препознаат вратата!

Но, помалку познато е внатрешната структура на Белата куќа, она што стои зад ѕидовите. За среќа, постои интернет, па некој изврши извонредно “расчистување” на целиот комплекс. Погледнете го видеото.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Миленко го нарече Апасиев шарено kурле и му порача: Парите од хонорар кај Катица да ги вратиш

Шареното kурле го рушеше Грујо за да дојде Заев. Заев дојде, kурлето во парламент кворум му обезбедува. Еднаш шарен - секогаш шарен. Парите од хонорар кај...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Еве kои групи на луѓе треба да јадат лимон секој ден: Во состојба е да излеkува сериозни болести

Доволниот внес на витамин Ц спречува создавање на камен во жолчката, а ефикасно се бори против настинките и поттикнува регенерација на коските. Лимонската киселина...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Kako мали имaле одличен вид: Како Саша и Дејан Матиќ го изгубиле видот (фото)

Пејачите Саша и Дејан Матиќ денес се многу популарни и речиси секоја песна што ќе ја испеат станува хит. Добро е познато дека тие...
- Advertisement -