fbpx
-2 C
Skopje

Таравари: Албанците се шегуваат со предлогот на ДУИ за премиер албанец

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Арбен Таравари, градоначалникот на Гостивар вечерва во 24 Телевизија, а во врска со предлогот на ДУИ за премиер албанец, вели дека повеќе албанците се шегуваат со ДУИ за тој предлог, дека истото е демагогија и ја понижува интелегенцијата,но ја дефокусираат и јавноста од неуспесите на ДУИ кон албанците.

-Господинот Ахмети е 18 години на власт, овие се седдми парламентарни избори, на шест парламентарни избори победил, имал прилика за ваков предлог, имал шанси 2006, 2009,2011,2016 година, Ахмети беше пратеникот кој не отиде да го гласа Талат Џафери за претседател на Собрание, вели Таравари.

Таравари вели дека по нивните анкети, неговата партија била две три посто над ДУИ и Ахмети, , како и тоа дека со ниеден закон е забрането албанец да биде било каков висок функционер, нема потреба да се збори со истото, Таравари вели дека ова било демагогија на ДУИ, зашто мандатар може да биде Заев или Мицкоски, практично не било изводливо.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -