fbpx
-5 C
Skopje

Таравари: Маската на СДСМ спрема Албанците е малку подобра од онаа на ВМРО-ДПМНЕ

АКТУЕЛНО

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Не е можно ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да бидат 11 години во власт, а да имате процеси против функционери на ВМРО а ниту еден за ДУИ, рече Таравари во своето гостување на „Само вистина“.

Зиков пак рече дека СДСМ му помага на ДУИ да опстане, колку може посилно и истакна дека Пендаровски не е консензуален кандидат, туку кандидат предложен од СДСМ и ДУИ.

Консензуален кандидат би бил Блерим Река, рече Зиков. Јас мислам дека Блерим Река поддржан од Алијсаната и БЕСА имаат јасна порака „Република за сите“ веројатно се мисли на замена на претходната реченица „Општество за сите“. Република е поконкретно, се подразбира институции за сите, закони за сите, процеси во државата за сите, идеал кон кој се стреми Македонија 30 години. Слоганот на Река е точен и цели кон една популација на граѓани која и кај Албанците цели во онаа публика која е неутрална и која е опозициска, додаде тој.

Господинот Пендаровски не е заеднички или владин кандидат. Тој кандидат е на СДСМ, а сите за да бидат дел од владата, поддржија, рече Таравари.

ДУИ на терен е катастрофа. Македонците три пати сменија влада, а албанците се во еднопартиски систем 17 години. ДУИ се инсталирани во сите институции на системот. Ги имате во образование, во инспекции, во судови, во ЈО, сегде, рече Таравари. Ние сме решени ова да го скршиме, додаде тој и истакна дека цената за тоа не е битна притоа додавајќи дека ова ќе биде ослободување за Албанците.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Аца Лукас: Трошев пари за жени: Заработувам до 2 милиони евра годишно а сум изгубил 70 милиони евра на коцка

Заработувам помеѓу еден и пол и два милиони евра годишно. Сум изгубил околу 70 милиони евра на коцка, но заработив повеќе од 100 милиони...

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...
- Advertisement -