fbpx
-9 C
Skopje

Соопштена ТАЖНА вест: Животот поради Ковид-19 го загуби и познатиот музичар од легендарната група Рибља чорба

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Гитаристот на рок групата „Рибља чорба“, Мирослав Миша Алексиќ почина на 67-годишна возраст.

Познатиот музичар ја изгуби битката со коронавирусот. Тој се лекуваше од коорнавирусот во КБЦ „Бежаниска коса“, а неговата состојба се влошила и бил ставен на респиратор.

ПОВЕЌЕ СОДРЖИНИ: Зошто никогаш не треба да пиете кафе во хартиена чаша? Не многу веројатно денот да ви започне без чаша кафе. Сепак, важно е не само какво е кафето, туку и од каква чаша го пиете.

Садот за кафе што го избравте може да претставува сериозна опасност за вашето здравје, пренесува Study Finds.

Додека пиете кафе од хартиена чаша, во вашиот пијалок се ослободува десетици илјади потенцијално штетни пластични честички, велат истражувачи од Индија.

Микропластичниот слој на чашата се проценува дека се деградира за 15 минути, ослободувајќи 25.000 микрони честички во пијалокот.

Пиењето чај и кафе три пати на ден во хартиена чаша значи дека секој ден внесувате 75.000 ситни микропластични честички невидливи за окото.

Токму овие микропластики можат да бидат носители на особено штетни материи, како што се тешки метали, кои стануваат голема закана за здравјето на луѓето, велат истражувачите.

Микропластика во човечки органи за прв пат беше откриена оваа година од американски тим. Тие веруваат дека може да доведе до рак или неплодност, а кај животните – до воспаление.

Минатата година се произведени околу 264 милијарди чаши од хартија, што значи дека има 35 од нив за секоја личност на планетата.

Побарувачката за производи за еднократна употреба расте како резултат на повеќето залихи направени низ целиот свет во контекст на пандемија на коранавирус.

Освен ослободување на микропластика, хартиените чаши ја загадуваат животната средина затоа што не се рециклираат.

Научниците веќе работат на обвивки на растителна основа, кои се биоразградливи, но тоа ги прави чашите двојно поскапи за правење.

Трговците со чај и кафе нудат пијалоци во најевтините можни производи за да ги зголемат своите профити.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фајзер чорбa и вирусолошка салата: Белградски ресторан со урнeбесно kовид-мени

Постои и убава страна за животот за време на пандемијата ако го погледнете менито на еден белградски ресторан. Во него може да најдете специјалитети како...

Битолчанец тверкаше на хрватки и ги убеди и тие да тверkaaт. Видеото има над 100 илјади прегледи

Македонија е врло лепа земја, има лепе и опасне момке, кад устанем овако и радим то, шеки, шеки. Со овие зборови македонскиот јутјубер го...

Црвеноkоси убавици го ‘зaaпалијa’ интернeтот, нивниот зaвooдлив танц тешко ќе го заборавите

Заводливите девојки кои што го 'запалија' интернетот со нивниот танц се хит број еден. Видеото погледнете го во продолжение, на своја одговорност затоа што...

Исповед на Србинка која се омажила поради документи: Си ја продадов душата за пари

Исповед на девојка од Србија кој заминала во Швајцарија за да се омажи за документи, во потрага за подобар живот. Нејзината приказна ја пренесоа...

Инспектор Томе од „Преспав“ одговара на незгодни прашања, Лила или Марјана Станојковска, Скопје или Охрид

Актерот Горан Стојановски, во моментов најпознат по улогата Инспектор Томе во популарната домашна серија „Преспав“, гостуваше во естрадниот магазин „Бекстејџ“. „За него важи правилото дека...
- Advertisement -