fbpx
5 C
Skopje

TCL го претстави новиот Blackberry Mercury со Android оперативен систем

АКТУЕЛНО

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Кинескиот производител TCL неодамна се договори со Blackberry да биде задолжен за хардверот кај новите паметни телефони на канадскиот бренд. Mercury е првиот од таа серија на смартфони, кој во традицијата на компанијата има хардверска QWERTY тастатура, но за него нема дополнителни официјални информации.

За среќа, веќе протекоа неколку информации за овој смартфон. Според нив, тој ќе има дисплеј со големина од 4,63 инчи и резолуција од 1620х1080 пиксели, Snapdragon процесор (претпоставувам од серијата 600), 3 GB рам и 32 GB простор. Ова го става во средната, односно средно високата класа, каде во моментов владеат голем број на кинески паметни телефони.

Сепак, главната карактеристика на Blackberry Mercury е хардверската тастатура, која настрана смартфоните на канадскиот производител, ја нема во ниту еден друг паметен телефон и истата се уште има следбеници, особено кај бизнис корисниците. Интересно, на “Space” копчето на тастатурата Blackberry (односно TCL) вградил и читач за отпечатоци на прстите, а целата тастатура може да се користи како своевиден тачпад, односно со лизгање на прстот преку неа да се скрола на дисплејот погоре.

Однадвор уредот делува прилично квалитетно изработено, со мешавина на алуминиум и гума. Краевите на телефонот се делумно заоблени, што значи дека тој би требало да лежи добро во раката, а во долниот дел може да се види и USB Type-C приклучок, преку кој ќе се полни телефонот. Како и секој нов Blackberry смартфон и Mercury ќе доаѓа со вграден Android оперативен систем, со посебни подобрувања во делот на безбедноста и бизнис можностите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Филипче: Вакцината „Спутник V“ ќе слета в недела со специјален транспорт

Согласно најавите коишто ги имаме денеска во разговорите со претставници и на Руската амбасада и на компанијата, најавата е дека руската вакцина „Спутник V“...

Калиопи го возврати ударот кон српската новинарka која ја нападна- од нејзините зборови веднаш ќе ви стане јасно кој е во право

Македонската пејачка Калиопи Букле со огласи по изјавата на српската водителка Весна Дедиќ, која за медиумите раскажала дека никогаш повеќе нема да ја покани...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

По долга битка стана мајка, сите ја паметат по насмевката: Весна ја загуби битката со корона

Уште еден здравствен работник почина од последици на Ковид-19. Веселина Поп-Гонова од познатото село Стојаково, вработена како лаборант во Општа болница Гевгелија, не успеа...

Гатачка измамила жени: Им го земала накитот за да растури магија

Две жени од Штип и Кочани биле измамени од гатачки, а случаите ги пријавиле вчера. Како што информира портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова, првата измама...
- Advertisement -