fbpx
-1 C
Skopje

Те чекам

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Си го отворам градниот кош,
овенати рози и безброј честички прашина,
по патот одрони од нашите траги во времето,
повторно сме на истата раскрсница,
ме гледаш со облаци од прашалници во очите,
ти бегаат низ течната форма на солзите.
Не знам ти велам,
не постои вистинска одлука,
секоја е погрешена и правилна на свој начин.
Посакуваш да молчам,
претопло е,
те заморува недостатокот на влага во воздухот,
виталните знаци ти опаѓаат,
ми ги стискаш прстите,
со ноктите ми ја дразниш кожата,
не враќај го, бегај, заминувај,
на сигурно е, оди сега, те сакам, бегај.
Се свестувам,
празна е мојата егзистенција,
твојот мирис ми се исцедил од сеќавањата,
ја чувствувам само таа тешка леснина во градите,
и вишокот на самодоверба дека го држам светов в џеб.
Си го отворам градниот кош,
овенати рози и безброј честички прашина,
и нашите срца кои гушнати спијат.
Шшшт,
мапата е за оние кои не го знаат патот,
а мене ми се чини нашиот ќе биде секогаш кај што го остави,
кај што ќе може да си го вратиш срцето,
а до тогаш ќе те крепам
низ твоите безвременски дупки во зрелоста.
Те чекам, не цимоли,
љубовта никогаш не била себична.

Автор: Николинка Митрева

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -