fbpx
-0.5 C
Skopje

Тереза Меј: Подготвени сме за неуспешен крај на преговорите за Brexit

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Британската влада се надева дека преговорите за Brexit ќе бидат успешни, но е подготвена за сценарио во кое тие можат и да пропаднат, рече премиерот Тереза ​​Мај на годишната конференција на Конзервативната партија.

„Мислам дека е во наш интерес преговорите да успеат, но знам дека треба да се подготвени и за негативен излез. Нашата одговорност е да ја предвидиме секоја можност“, рече таа.

„Можам да кажам дека ги разбирам граѓаните на ЕУ кои живеат во Велика Британија и кои се чувствуваат „збунети и нервозни“. Ние го цениме вашиот придонес во нашата земја, вие сте добредојдени овде и ги повикувам преговарачките тимови да постигнат брз договор, бидејќи сакаме да останете“, додаде Меј.

Официјалните разговори меѓу Лондон и Брисел за условите за излез од Велика Британија од ЕУ започнаа во јуни, при што секој круг на преговорите продолжува по неколку дена секој месец. Консултациите треба да продолжат до 2018 година, по што членките на ЕУ ќе имаат половина година да ги ратификуваат досегашните договори во нивните национални парламенти.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...

Убава вест: И оваа година државата ќе доделува ваучери за одмор на вработените со ниски приходи

И оваа година државата ќе продолжи да им доделува ваучери за одмор на работниците со ниски приходи во домашните туристички капацитети, соопшти денеска министерот...

Заев: Градоначалниците да не ми изигравaaт локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено

Градоначалниците да не ми изиграваат локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено, порача премиерот Зоран Заев откако беше запрашан од новинарите како...
- Advertisement -