fbpx
11 C
Skopje

Тереза Меј поднесе поставка?

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави денеска дека ќе поднесе оставка пред наредната фаза преговори за Брегзит, а иако не објави датум кога ќе замине од функцијата, високи членови на Конзервативната партија се натпреваруваат кој ќе ја замени.

Меѓу конзервативците кои сакаат да ја заменат британската премиерка се тројца поранешни министри во нејзината влада, Естер Мекви (51) поранешна министерка за труд, поранешната министерка за внатрешни работи Амбер Руд (55) и поранешниот министер за надворешни работи Борис Џонсон (54), пренесува Ројтерс.

Исто така, неколку актуелни министри би сакале да ја заменат Тереза ​​Меј – министерот за надворешни работи Џереми Хант (52), поранешбиот министер за Брегзит, Доминик Раб (45) и министерот за здравство Мет Хенкок (40).

Како кандидати се наведуваат и заговорниците на Брегзит Андреа Лидс (56) и Мајкл Гоув (51), поранешниот дипломат Рори Стјуарт (46), познат по тоа што пешачел 6.000 километри низ Иран, Авганистан, Пакистан, Индија и Непал, и поранешниот банкар Шадџид Џавид (49) и Грејам Брејди (51) претседател на Комитетот на пратеници од редовите на конзервативците.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...
- Advertisement -