fbpx
14.8 C
Skopje

Тевдовски: Државата ќе дава дел од секое покачување на платата

АКТУЕЛНО

Министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска на прес-конференција потсети дека владата ја зголемила минималната плата на 12.000 денари.

За мерката која ја најави премиерот Зоран Заев, вели дека секој работник ќе добие покачување на плата, а фирмата добива 30 проценти од покачената сума.

– „Со оваа мерка се опфатени фирми кои не добиваат никаква поддршка од државата, а фирмите не треба да прават високи профити. Поддршката ќе се испалаќа од МТСП, по апликациите од фирмите и нивно проверување во УЈП“, рече Тевдовски додавајќи дека мерката ќе се исплаќа откако фирмата ќе ја исплати платата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -