fbpx
0 C
Skopje

Тие се најопасна група – познато е кој најлесно го шири корона вирусот

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Според едно од најновите истражувања објавено на вебстраната на Светскиот економски форум, треба да се свесни за тоа дека постои голем број на луѓе кои имаат слаби или пак немаат никакви симптоми и со тоа се оние кои всушност го шират вирусот до оние кои воопшто не патувале во заразените подрачја во изминатиот период. Резултатите од ова истражување покажуваат дека околу 34.700 луѓе во Вухан имале слаби симптоми и со тоа биле носители на вирусот, но поради неможноста за тестирање, лекарите во тоа време биле несвесни за оваа бројка и со самото тоа, лицата не биле вклучени во официјалната статистика.

Според Ву Тангчун, експерт за јавно здравје на Хуажонг универзитетот за наука и технологија, дури 59 % од заразените лица немале никакви симптоми, и притоа не биле првично тестирани. Според него, тоа е причината за брзото ширење на вирусот во Кина.

Ваквото истражување е базирано на базата на податоци која содржи 26 000 лабораториски потврдени случаи во Вухан, а истото е различно од извештајот на Светската здравствена организација според која многу е мал бројот на луѓето кои не покажуваат никакви симптоми.

Дополнително помало истражување во кое биле вклучени 565 жители на Јапонија кои биле евакуирани од Вухан во текот на февруари, 31 % од заразените не покажале никаков симптом.

Во Исланд, државата која тестираше поголем дел од своите жители, дури половина од тестираните немаат никакви симптоми.

Извор: Скопје инфо

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -