-2 C
Skopje

Тилерсон сакал да остане на позицијата државен секретар

АКТУЕЛНО

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука, соопшти денес заменик државниот секретар Стив Голдстин, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

-Тилерсон нема разговарано со претседателот на таа тема, причините за негова оставка му се непознати, изјави Голдстин на брифинг за новинарите.

Во меѓувреме, Тилерсон се заблагодари за тоа што му била дадена можност да работи на позицијата државен секретар, и му посака успех во работата на Мајк Помпео, досегашен директор на ЦИА, кој доаѓа на негово место.

Во Белата куќа смената ја објаснуваат со желбите на американскиот претседател да собере нов тим пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Притоа Трамп изјави дека Тилерсон бил ослободен од должноста поради „разидување во ставовите“.

Пред да стапи на функцијата државен секретар, Тилерсон беше директор на „Ексон Мобајл“. Американскиот нафтен гигант развива неколку значајни нафтено-енергетски проекти во Русија и Тилерсон во тоа својство често патуваше во Русија и беше близок со рускиот претседател Владимир Путин.

Во еден од своите последни настапи како државен секретар минатата недела пред студенти во универзитетот Џорџ Мејсон, Тилерсон изјави дека тој во 2017 планирал да оди во пензија доколку Трамп не му понудил да стапи на оваа висока функција.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Реакција од ВМРО НП: Се повеќе изјавите и настапите на Филип Петровски наликуваат на Македонски народни приказни

Изјавите на политичарот и аналитичарот во обид Филип Петровски во емисијата ‚‚Во Центар‚‚ кај Васко Ефтов и директните обвинувања кон лидерот на ВМРО-Народна партија...

Вистински пример: Градоначалникот на Прилеп го замени оделото и фотељата со скафандер и бел мантил

Градоначалник за пример! Човек, лекар, хуманист кој на многу доктори-политичари, пратеници и функционери им покажува како вистински се сака својот народ Работам се што треба...

Нанесете го ова на темото и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

Во Македонијава наша експерти за корона станаа сите маалски „фраери“ кои чекаат пари од тато и мама за да се напијат едно кафе со...

Со години живеам надвор од Македонија. Сум живеел во Словенија, сум живеел во Канада, а сега живеам во Швајцарија. Во сите држави во кои...

Наставник купил лажна дијагноза за да биде подолго на одмор, следувало нешто незамисливо

Еден наставник по англиски јазик идентификуван само како г-дин Ду, кој работи во приватно училиште во Внатрешна Монголија, бил принуден јавно да се извини...
- Advertisement -