14 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Љупчо Николовски: Од Делчево ќе ја пратиме пораката дека ставаме крај на сите остатоци на режимот

Големата победа на 15 јули на СДСМ и на коалицијата „Можеме“ ќе дојде и од Делчево и третата Изборна единица, од тука ќе ја...

Царовска во „Само вистина“: Ние носиме закони со експерти, вие ги носевте ноќе, по 200 во 12 часа

„Законот за недискриминација не е на сила затоа што Ѓорге Иванов не сакаше да го потпише законот и друга причина нема, не е точно...

Ласовска: Ќе ја довршиме гасификацијата во Свети Николе и ќе обезбедиме бесплатен приклучок за гас за секое семејство

Благица Ласовска од Свети Николе му порача на Заев дека го понижи донстоинството на македонскиот народ ги продадовте  македонските национални интереси. Македонскиот идентитет не...

Владата го прогласи 15 јули за неработен, нема да се одработува

Владата на денешната седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни...

Тимоние: Датумите се едно нешто, но важни се принципите и затоа чекориме напред

На неколку дена пред одлуката во Брисел, францускиот амбасадор во земјата порача дека местото на Македонија е во европското семејство. Тимоние вели дека датумите се едно нешто, но важни се принципите.

Ако постои нешто за што сме обединети сите европски претставници тоа е дека местото на РСМ по сите напори но и реформите кои треба да бидат направени, е меѓу нас. Датумите се едно нешто, но важни се принципите и затоа чекориме напред – вели Кристијан Тимоние, амбасадор на Франција во Македонија.

Македонските власти велат дека со внимание ги следат информациите кои доаѓаат од белгиската престолнина. Од Владата очекуваат дека Франција нема да биде пречка за влез на земјата во ЕУ и сметаат дека нема ниту една земја членка на Унијата или која е во преговарачка позиција која направила повеќе од македонија за да ја добие заслужената одлука за почеток на преговорите.

Latest Posts

Љупчо Николовски: Од Делчево ќе ја пратиме пораката дека ставаме крај на сите остатоци на режимот

Големата победа на 15 јули на СДСМ и на коалицијата „Можеме“ ќе дојде и од Делчево и третата Изборна единица, од тука ќе ја...

Царовска во „Само вистина“: Ние носиме закони со експерти, вие ги носевте ноќе, по 200 во 12 часа

„Законот за недискриминација не е на сила затоа што Ѓорге Иванов не сакаше да го потпише законот и друга причина нема, не е точно...

Ласовска: Ќе ја довршиме гасификацијата во Свети Николе и ќе обезбедиме бесплатен приклучок за гас за секое семејство

Благица Ласовска од Свети Николе му порача на Заев дека го понижи донстоинството на македонскиот народ ги продадовте  македонските национални интереси. Македонскиот идентитет не...

Владата го прогласи 15 јули за неработен, нема да се одработува

Владата на денешната седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.