fbpx
1 C
Skopje

Тиранската ја прифатија на локалните, софиската ќе ја прифатат на парламентарните?!

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Беа денови кога во нашата мила Татковина се протестираше за унитарност и против двојазичност. Беа денови во кои народот излезе на улица (без да навлегувам, дали тоа било спонтано или организирано). Беа денови кога се држеа патриотски говори за тоа како Македонија не смее да се федерализира и не смее албанскиот јазик да стане официјален на целата територија на државата. Беа денови, ама нешто се случи после 27 април?

Тиранската платформа беше заменета од софиската. „Патриотите“ веќе имаа нова гума за џвакање, а нивните ментори имаа нова упорна точка. Старото бугарско плашило влезе повторно во употреба пред и по потпишувањето на договорот за добрососедство со соседна Бугарија. Одредени пратеници на ВМРО-ДПМНЕ (Антонио Милошоски, Илија Димовски, Зоран Илијоски и др) се натптреваруваа од собраниската говорница да не враќаат во времето кога Киро Глигоров говореше за „политиката на еквидистанца кон соседите“, со вокабулар сличен на оној што бил актуелен во најсилните години на вештачката творба Југославија.

Имаше моменти во кои да се чудиш кој зборува на говорницата, дали тоа е ВМРО-вец или комунист од времето на самоуправувањето и летувањата на Јадранското море. Станавме сведоци како се трансферираа не луѓе туку цели идеи. „Србоманите“ и „Југоносталгичарите“ од СДСМ се приближија кон Софија, а пак „бугарашите“ од ВМРО-ДПМНЕ се фатија за белградскиот воз. Чудни промени настанаа.

Муабетот за можната федерализација на Македонија, беше зачинет со промената на учебниците по историја (посебно во најболната тема, а имено бугарскиот фашистички окупатор, кој нели ги заменил нашите мили браќа Србите, кои овде не правеле ништо лошо само колонизирале и се бореле против бугарските бандити на ВМРО-Автономистичка). Потоа следеше и фамата за мигрантите, кои наместо да отидат на запад ќе останеле овде за да се вработат во фабриките од типот на Дрекселмаер и Гентерм. Но за тоа во некоја друга прилика. Сега да се вратам на платформите.

Македонија се наоѓа во предизборна кампања. Секој глас е од значење. Довчерашните противници на двојазичноста во Македонија се свесни за тоа и поради таа причина онака широкоградо изработија предизборен(ни) билборд(и) само на еден јазик (албански) за да се борат и за албанските гласови. Одеднаш тиранската платформа веќе и не е толку страшна. Изгледа софиската е далеку поопасна. Ако тоа е така значи едната од платформите ќе биде допуштена како „неопходно зло“. Ќе биде прифатена, а можеби и веќе е прифатена. Се очекува следниот чекор… Овде се појавуваат и неколку многу важни прашања.

После прифаќањето на Албанската платформа, дали е наред и прифаќањето на Софиската платформа…Дали ќе дојде денот кога Антонио Милошевски Илија Димовски ќе ги извадат сликите од младоста ??? Дали тоа нема да се случи за време на предизборната кампања на следните парламентарни избори?

Пишува: Батко Тане

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -