fbpx
1 C
Skopje

Титаник 2 подготвен да заплови по морските води: Познато кога тргнува и која ќе биде првата рута (Видео)

АКТУЕЛНО

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Автентичната копија на фамозниот Титаник, кој пред повеќе од еден век потона на неговото прво патување, е спремен да заплови по морските води.

Првата пловидба се очекува во 2022 година, а бродот ќе тргне по истата тура како претходникот. Копијата на Титаник ќе тргне од Дубаи. Потоа ќе замине од Саутемтон во Британија за да земе потници за потоа да отплови кон Њујорк.

Сопственикот на овој брод е австралискиот милијардер Клајв Палмер, а на идејата да го изгради Титаник II дошол во 2013 година. Сигурен е дека овој брод ќе стане туристичка атракција што ќе плови по целиот свет.

Оригиналниот брод Титаник потона на својата прва пловидба на 12 април 1912 година во водите на северен Атлантик. За да не се случи нешто слично и да удри и овој брод во леденик, копијата има посебно засилен труп.

Култниот Титаник со неговата грандиозност своевремено предизвика огромна заинтересираност за неговото прво патување, менувајќи го дискурсот на прекуокеанските патувања со понудата за луксузни удопоства и услови за елитата, но истовремено нудејќи опција и за посиромашните слоеви да бидат дел од неговото патување.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ДОАЃА ВИСТИНСКА ЗИМА: Подгответе се за минусни температури и до -11 степени, еве ги деталите за наредните денови

Времето утре ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Многу солзи и емоции за легендата: Ќерката на Марадона плачеше на “Ла Бомбонера” кога играчите на Бока прославија гол пред неа

Бока јуниорс синоќа го победи Њувелс Олд Бојс со 2-0, се беше во знакот на Диего Марадина, а неговата ќерка Далма во живо го...

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...
- Advertisement -