fbpx
3 C
Skopje

„Титаник 2“ во 2018 со прва пловидба: Реплика на популарниот брод со неславен крај (ФОТО)

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Титаник повторно ќе заплови по водите на Светското море. Новиот брод, копија на стариот, ќе биде четири метри поширок од оргиналната верзија, поради современите мерки за безбедност.

Титаник 2 е инвестиција на австралискиот милјардер Клаив Палмар и неговата компанија „Blue Star Line“. За разлика од стариот, новиот ќе има доволен број на спасувачки чамци и модерен систем за евакуација и навигација, т.е најновото во техниката.

Новиот брод ќе биде на 9 спрата, со 840 кабини за 2400 патници и 900 членови на екипажот. На бродот ќе има базен, турски бањи и фитнес сали. Должината ќе изнесува околу 270 метри, широк 53 метри и ќе тежи 40.000 тони. Тој исто како и својот претходник ќе нуди билети за прва, втора и трета класа.

Титаник 2, кој треба да биде поставен во вода во 2018 година, ќе заплови од Џиангсу (Источна Кина) кон Дубаи, а не како вистинскиот Титаник од Саутемптон до Њујорк.

Оргиналниот Титаник потона уште на својата прва пловидба во 1912 година, по удар во санта мраз. Во несреќата загинаа над 1500 патници и членови на екипажот. Се поставува прашањето колку ли луѓе ке имаат храброст да се качат на Титаник 2, земајќи ја во предвид фаталната слава на неговиот претходник?

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -