fbpx
15 C
Skopje

Тито секогаш избегнуваше еден град во Југославија – погледнете кој и зошто

АКТУЕЛНО

Јосип Броз Тито, некогашниот лидер на веќе поранешната држава Југославија, за време на својот долгогодишен мандат од секогаш пробувал што е можно да избегне посета на еден град.

Тоа е градот Чачак каде Тито бил седум пати, но секогаш на минување, на пат кон Ужице. Со намера и плански никогаш не доаѓал во Чачак, а историчарите сметаат дека Тито овој град го сметал за блисок со четничката идеологија.

Иако Чачак е релативно голем град, Тито го избегнувал токму поради оваа причини со оглед што го сметал за „бунтовнички град“, а потврда за тоа е што кога еднаш бил во градот и држел говор, одеднаш снемало струја.

ВИДЕО: Како реагираше Тито кога неговиот шофер му ги притисна рацете со вратите од колата

Далечата 1976 година, Тито имал посета во Шведска. На излегување од автомобилот за полесно да потстане се фаќа со едната рака на касата на вратата, а возачот Ѓоко Јовановиќ, сакајќи да ја затвори совозачката врата, му ги враќа прстите на главниот.

На видеото се гледа дека потоа му објаснува на неговиот домаќин што му се случило, гестикулирајќи со повредената рака.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -