19.2 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Тивка вода брег рони: за Михаил, за Марија за обединета десница.

Вчера, за прв пат во Македонската политичка историја се случи почеток на едно вистинско обединување на десното движење во Македонија. Зашто велам вистинско? Затоа што вчера за прв пат млади, прогресивни десничари се откажаа од придобивките на слатката власт и ја напуштија истата со цел јакнење на десното движење во Македонија. Вчера на прес конференцијата говореа Михаил Новковски и Марија Бојковска. Кои всушност се тие и зашто се од круцијално значење на ова обединување?

Михаил е млад и истакнат политичар кој до вчера беше предводник на Обединетата младина на Обединети за Македонија и еден од најблиските соработници на нивиот претседател Љубе Бошковски. Од наши извори дознаваме дека овој млад десничар вложил премногу труд во изградба на целосната структура на оваа партија, со една идеја. И тоа идејата за ВМРО и Македонија. Тој период матрицата на десницата ДПМНЕ беше малку застранила па младите бараа поразличен излез за креирање на чесни десни политики.

Михаил, своето политичко дејствување го пасивизира по повикот на неговата партија да се излезе на референдум. Самиот тој јавно повика на бојкот на истиот.

Марија, е исто така еден прогресивен политичар кој заради лошите политики на матрицата своето место го пронајде во ВМРО НП. Како член на извршниот комитет на УМС и претседател на ОК Лозово истата има премногу придонесено како за партијата, така и за целокупното десничарско конзервативно движење во Македонија. Има учествувано во активностите на една од најголемите европски партии и со тоа ја претставуваше Македонија на меѓународно ниво. Таа како и Михаил, ја пасивизира својата политичка дејност во НП по повикот за излез на референдумот од лани.

Марија и Михаил покрај соработката при коалицијата ВМРО за Македонија, соработуваат и во невладиниот тинк тенк Конзерватив МК, кој е актуелен последната година. Тие преку истиот придонесуваат конзервативизмот како идеологија да расте на ниво на цела Македонија.

Двајцата со никакви придобивки и барања од нивните веќе поранешни партии, со цел натамошно делување во политиката, како и ширење на конзерватизмот, вчера повторно без никакви барања го почнаа она што и повозрасните неможеа. А тоа е обединување НА ДЕСНИЦАТА. А тоа обединување е круцијално за пад на оваа ненародна и веќе смешна власт. Марија и Михаил своето политичко дејствување ќе го продолжат во МААК Конзервативна, која е дел од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ.

Секоја чест за овие дечки, нека бидат пример за сите! Продолжуваме со обединувањето до подледниот вистински десничар. Останатите трговци ќе ги оставиме онаму каде што им е местото!

Автор: Булеварко

Latest Posts

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

АКТУЕЛНО

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.