fbpx
-2 C
Skopje

Тој е најмлад милијардер кој заработил свои пари

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Џон Колинс изгледа не се чувствува наполно удобно од впечатливата слава. Тој е најмладиот милијардер во светот, кој сам ги заработил своите пари.

Колисон е само 27 години и надвор од својата удобност тој изгледа исклучително уверен бизнис лидер и одличен оратор.

Но ако го прашате колку е богат, веднаш ќе забележите дека му е непријатно да одговори на ова прашање.

Сега луѓето го прашуваат и тоа со сосема со право, а Колинс има чувство дека очекуваат навистина интересен одгово. Но, Ирецот нема што многу да каже.

“Луѓето прашуваат “Како се променил твојот живот? “ и очекуваат да имам некое претензиозно ново хоби од типот на правење колекција за јахти.

Наместо тоа, тој одговара дека сака да оди на џогин во слободно време, опишувајќи го како “многу практично, евтино и не многу возбудливо хоби“.

Џон е ко-основач на американска софтверска компанија, за која веројатно повеќето луѓе никогаш не слушнале, наречена Stripe.

Тој ја создаде и во моментот таа функционира и е лоцирана во Сан Франциско каде што тој работи заедно со својот постар брат Патрик, кој има 29 години. Колинс е трет милијардер во светот кој заработил свој сопствен статус. Еван Спигл (27), ко-основач на компанијата Социјални мрежа Snapchat, стои меѓу двајцата браќа како втор реализиран милијардер. Основана во 2011 година, Stripe не е широко позната компанија бидејќи не продава ништо што купувачите можат да го купат. Наместо тоа, неговите софтверски системи им овозможуваат на компаниите ширум светот полесно да ги прифатат плаќањата преку Интернет и да ги одржуваат своите веб – страници.

Со повеќе од 100. 000 клиенти на глобално ниво “Стрип“ минатата година беше оценета на 9,2 милијарди долари.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...
- Advertisement -