fbpx
-2 C
Skopje

ТОП 5 СОВЕТИ: Како да го активирате вашиот метаболизам за добар ден?

АКТУЕЛНО

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Заев: Ние немаме споделена, туку заедничка историја, Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците

Ние немаме споделена историја. Ние имаме заедничка историја. Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците кој што се борел за слободата...

Од оној момент кога ќе ги отворите очите во првите утрински часови, со мали чекори можете да започнете да согорувате калории.

Како што пишува „Run Healthy Lifestyle”, согорувањето на калориите не значи дека треба да гладувате или да ги одложувате оброците, туку само да ја промените утринската рутина, со цел да ги елиминирате вишокот килограми.

Во продолжение ви претставуваме пет совети кои на почетокот можеби ќе ви бидат обврска, но подоцна ќе прераснат во навика.

Трчајте

Потребно е да се истакне дека нема потреба од преголем напор, ниту повеќечасовно вежбање. Доволно е да почнете да трчате околу вашето место на живеење или да вежбате на опремата која ја имате дома. Оваа навика во утринските часови ќе ви помогне да го забрзате метаболизмот.

Интензивирајте го тренингот

Поединечни студии покажуваат дека доволно е да се вежба само две и пол минути, но со висок интензитет, со што се согоруваат повеќе од 200 калории.

Вежби за мускули

Најдобар начин да се потрошат калориите во текот на целиот ден е да го забрзате метаболизмот во раните утрински часови со тоа што ќе правите некои вежби за мускули. Тоа можете да го остварите со мали тежини, кревајќи тегови или други реквизити додека гледате утринска програма. Исто така, не заборавајте да вклучите и неколку склекови или клекнувања.

Појадувајте

Не го одложувајте појадокот! Првиот оброк е најважен за вашиот метаболизам и тоа е причина зошто никогаш не треба да го прескокнувате. Првата работа која треба да ја направите наутро е да јадете, а потоа вашето тело ќе биде подготвено да согорува калории.

Не заборавајте на здравите грицки

Доколку не верувате дека можете да јадете и да ги изгубите вишокот килограми – не сте во право. Сè што треба да направите е само да обрнете внимание на тоа што консумирате. Со цел вашиот метаболизам да функционира правилно, во текот на денот “грицкајте” намирници кои се полни со антиоксиданси и протеини.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Штотуку заврши владината седница – ова се најновите донесени одлуки

Владата на Република Северна Македонија на денешната 24 седница го утврди текстот на Предлог-законот за регистрација на возила со странски регистерски таблици со одлука...
- Advertisement -