10.9 C
Skopje

Традиционален рецепт на нашите баби за подготовка на лек против астма

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Ви го претставуваме традиционалниот рецепт, лек, кој ќе ве излечи од кашлица или тешко дишење. Пијте по една лажица пред секој оброк и ефикасно ќе го решите проблемот со дишењето. Овој третман може да се повторува се додека не ви се подобри состојбата со плуќата.

Состојки:

7 лажици мед

сок од 2 средни по големина лимони

500 грама кафеав шеќер

500 грама црвен кромид

6 шољи вода (1,5 л.)

Припрема:

Во поголем сад, загревајте го кафеавиот шеќер се додека не се растопи, додајте го исецкан црвениот кромид . Гответе на слаб оган неколку минути, но водете сметка да не ви загоре смесата, потоа додајте ја водата.
Откако ќе ја додадете водата, гответе на средна температура, се додека не испари една третина од водата, а потоа тргнете го садот од оган и оставете го да се излади.
Помешајте го лимоновиот сок со медот и додајте ја смесата во веќе оладената претходна смеса, а потоа добро промешајте. Оставете го сирупот да преноќи, а следното утро процедете го. Ставете го во стаклена тегла и чувајте го фижидер.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...

Бесими: Стотици илјади граѓани и илјадници фирми го очекуваат ребалансот на буџетот и четвртиот пакет на мерки

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...
- Advertisement -