fbpx
-4 C
Skopje

Трајановски: Со изградбата на новата Универзална сала ќе се врати култното место за културни и музички манифестации

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Градот Скопје изготви проект со кој целосно ќе се сруши Универзалната сала, ќе се направи нова Универзална сала, односно конгресен центар, истакна денес кандидатот за градоначалник на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ Коце Трајановски.

Ќе се задржи постојниот облик на Универзалната сала, но ќе бидат изградени дополнителни простории каде ќе може да се соберат по 30, 40, 100 и 200 лица. Тоа се сали во кои ќе може да се одржуваат разни манифестации. Покрај тоа ќе има и подземно паркирање каде посетителите на салата ќе може да дојдат и да се паркираат. Со претходната влада беше донесен заклучок за финансирањето на Универзалната сала, со оглед на тоа што капиталните инвестиции се сеуште под Владата, а оваа Влада ги укина средствата кои беа предвидени за Универзалната сала, Градот ќе изнајде начин и можности како да ја почне и да ја изгради, вели Трајановски

Тој истакна дека со изградбата на новата Универзална сала ќе се врати култното место во градот за одржување на културни и музички манифестации.

Инаку, старата Универзална сала која е во моментов е затворена поради лошата состојба во која се наоѓа е изградена во 1966 изградена. Истата, поради разни манифестации кои се одржувале ја посетиле над 7 милиони посетители

https://www.facebook.com/pg/koce.trajanovski/videos/

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -