fbpx
5 C
Skopje

Трајко Славевски: Владата на СДСМ е неподготвена, бавна и некоординирана во економските политики

АКТУЕЛНО

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...
Славевски е загрижен поради тоа што поради забавениот и мал раст на економијата мината година, стагнираше и намалувањето на невработеноста, односно наместо да има тренд на намалување како минатите години нивото остана непроменето.

Трајко Славевски, поранешн министер за финансии и актуелен член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во емисијата „Без ракавици“ на Алфа ТВ, жестоко ги критикуваше економските политики на владата на СДСМ. Славевски истакна дека катастрофалните економски резултати на новата влада се резултат на нивната неподготвеност, бавност и некоординираност во економските политики.

Отстуствува координирачката улога на премиерот Заев, забележа тој.

Славевски говореше и за реалните проблеми на граѓаните, односно за намалување на платите минатата година и намалувањето на средствата со кои располагаат граѓаните.

-Загрижува еден факт што започнува еден процес на реално намалување на платите. Ако се погледнат податоците декември 2017 година во однос на декември 2016 година ќе видиме дека трошоците за живот, едно мерило за стапката на инфлација, пораснале со над 2 проценти додека кај платите има раст 1.8, 1.9 проценти. Растот во платите најмногу се должи на административниот пораст на минималната плата, тоа не е резултат на раст на продуктивност, тоа е еднократен ефект. И сега кога заради некои мерки како што беше порастот на минималната плата, може да се очекува дури и забрзување на инфлациските очекувања. Во тој случај и вработените малку ама се чувствува може да почувствуваат намалување на куповната моќ, заклучи професорот.

Професорот Трајко Славевски говореше и за проблемите со кои тој се соочил во 2006-та година кога станал министер за финанси. Тој вели дека затекнал ситуација каде невработеноста изнесувала огромни 38 проценти.

Според професорот, намалувањето на невработеноста во изминатите 10 години на 20 проценти се должело на намалување на сивата економија, намалувањето на даноците и намалувањето на придонесите. Славевски е загрижен поради тоа што поради забавениот и мал раст на економијата мината година, стагнираше и намалувањето на невработеноста, односно наместо да има тренд на намалување како минатите години нивото остана непроменето.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...
- Advertisement -