fbpx
1 C
Skopje

Трајковски: Ќе продолжиме со градење на пешачко велосипедските патеки во Општина Гази Баба

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

За побезбедно движење на пешаците и велосипедистите, ќе продолжиме со градење на пешачко велосипедските патеки, пишува на својот Фејсбук профил кандидатот за градоначалник на Општина Гази Баба од ВМРО-ДПМНЕ Тони Трајковски.

Изминатите 4 години изградени се тротоари и пешачки патеки во должина од околу 16 км. За следните 4 години планиранирани се нови патеки во должина од 20 км. Ќе продолжиме со изградба на велосипедската патека кон населбата Ченто, како и кон населбите Триангла и Хиподром. Ќе продолжиме и со изградба на пешачките патеки по регионалниот пат од Ергеле до Идризово и од Ченто до Економија
Ќе се продолжи со изградба на пешачките патеки во сите населени места. Ќе се постават дополнителни светлосни сообраќајни знаци како и успорувачи на брзините пред секој пешачки премин. За поголема безбедност во сообраќајот ќе направиме изменет сообраќај на режимот со воведување на смирен сообраќај на улиците каде имавме изминатиот период сообраќајни незгоди и ќе се направи комплетна обнова на хоризонталната и вертикалната сигнализација со посебен акцент на местата пред училиштата и градинките, пишува Трајковски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -