fbpx
0 C
Skopje

Трамп го обвини Пјонгјанг: Го измачувале Ото повеќе отколку што може да се замисли

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Пјонгјанг дека, „го измачувал повеќе отколку што може да се замисли“ американскиот студент Ото Вармбир.

Вармбир почина во јуни 2017 година, една недела откако беше вратен во коматозна состојба во САД од севернокорејски затвор.

– Извонредно интервју на родителите на Ото Вармбир за „Фокс“. Ото во Северна Кореја бил измачуван повеќе отколку што може да се замисли, напиша Трамп во денешната порака на Твитер.

Досега ниту еден официјален претставник на САД не ја обвини Северна Кореја за мачење на Вармбер, кој беше уапсен во јануари 2016 година и беше 18 месеци во затвор во земјата, додека не беше вратен во САД во коматозна состојба.

Пораката на Трамп следи по вчерашното интервју со родителите на починатиот студент. Тоа беше нивно прво интервју по смртта на нивниот син. Родителите го обвинија Пјонгјанг дека нивниот син бил измачуван и намерно повредуван.

Во јуни, по смртта на студентот, Трамп ја опиша Северна Кореја како „брутален режим“. Пјонгјанг ја осуди негативната кампања и негираше дека 22-годишниот Американец бил измачуван или малтретиран на било каков начин.

Ото Вармбир почина на 13 јуни неколку дена откако беше вратен во САД во кома по 18 месеци затвор во Северна Кореја. Тој беше осуден во 2016 година на 15 години затвор со напорна работа поради кражба на пропагандни плакати за време на своето туристичко патување. Досега не е разјаснето зошто Ото беше во кома.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Саша Матиќ е цар: Си кажа црн хумор на своја сметkа

Пејачот Саша Матиќ е познат по тоа што одлично кажува вицови, но и како човек кој знае да се пошегува на своја сметка. Со...

Хирург споредил рендгенсkи снимkи: Еве како изгледаат белите дробови кај здраво лице, пушач и пациент кој прележал Ковид-19

Доцентката на Тексашкиот универзитет, д-р Бенкхед-Кендал лекува пациенти со коронавирус од почетокот на пандемијата во март. „Белите дробови кај пациентите кои прележале коронавирус изгледаат...

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...
- Advertisement -