fbpx
15 C
Skopje

Трамп најави итно обраќање пред јавноста – ќе објави крајно неочекувана вест?

АКТУЕЛНО

Информацијата преку својот твитер профил ја сподели и претседателот на САД, Доналд Трамп, кој за денеска најави и обраќање од Белата Куќа.

„Штотуку се случи нешто големо!, напиша Трамп на Твитер.

Во американска воена акција во Сирија се верува дека е убиен лидерот на Исламска Држава, Абу Бакр ал- Багдади, а претседатлеот Трамп најави обраќање до нацијата, пренсе Спутник повикувајќи се на американската телевизија „Фокс њуз“.

Како што јавува телевизијата, Ел Багдади е наводно мртов, но оваа информација за сега не е официјално потврдена.

Иранската државна телевизија соопшти дека денеска ќе емитува снимка од америкснскиот напад во Сирија во кој е убиен Багдади.

Ројтерс, повикувајќи се на извори од командата на САД во Идлиб, пренесе дека акцијата се случила во селото Бариша, во близина на границата со Турција.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -