fbpx
4 C
Skopje

Трамп најавува построг визен режим за некои европски земји

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во интервју за британски „Times“ и германски „Билд“, изјави дека НАТО е заострена организација, а зборуваше и за ситуацијата во Европската унија, како и на односите со Русија.

„НАТО има проблем. Таа алијанса е застарена, создадена е пред многу, многу години, и не се потруди во борбата против тероризмот,“ рече Трамп.

„Треба да ги штитиме тие земји, а многу од нив не плаќаат колку што е потребно. Тоа е многу нечесно кон САД“, додаде тој.

Говорејќи за мигрантите во Европа, Трамп нагласи дека нивното масовно доаѓање би можело да предизвика распаѓање на Европската унија. „Мислам дека нема да биде лесно да се оддржи ЕУ заедно.“

На темата Блиски исток, Трамп најави дека неговиот зет Џеред Кушнер ќе го задолжи да издејствува спогодба на Блискиот исток.

Тој ја повика Британија да вложи вето на секоја нова резолуција на Советот за безбедност на УН која ќе се однесува критички спрема Израел. Трамп ги повтори критиките на сметка на американскиот претседател во заминување Барак Обама.

Во интервјуто за Bild, Трамп рече ќе размислува да воведе строги рестрикции за некои Европејци кои сакаат да патуваат во САД.

„Такво нешто би требало да се случи. Зборуваме за делови на Европа каде што имаме проблеми, за Европејци кои доаѓаат во САД и прават проблеми кои не ги сакаме,“ рече Трамп.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -