fbpx
1.3 C
Skopje

Трамп нарача: Сакам воена парада каква што имаат во Франција

АКТУЕЛНО

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

На состанокот на кој присуствува врвот на Пентагон, нарачката на Трамп гласела „сакам парада каква што имаат во Франција“. Откако Вашингтон пост ја објавува веста за состанокот и неговата тема, од Белата куќа потврдија дека веќе се почнати првичните подготовки.

За сега се знае дека ваков подвиг ќе чини милиони и милиони долари, ама не се знае кој ќе го плати носењето војска, опрема и механизација во Вашингтон.

нспирација за Трамп беше минатогодишната прослава на Денот на Бастилја во Париз, на кој претседателот беше гостин на францускиот претседател Емануел Макрон.

Трамп беше исполнет со стравопочит од живиот приказ на француски војници кои маршираат по Елисејските полиња придружени од воени тенкови, оклопни возила и останата механизација, додека воени авиони ја надлетуваат Триумфалната капија и го бојат небото со линии син, бел и црвен чад за боите на француското знаме.

На враќање дома од Париз, во претседателскиот авион, Трамп на помошниците им кажал дека бил воодушевен од француската демонстрација и сакал истото да го направи и дома,“ се објаснува во текстот на Вашингтон пост.

Дури и два месеци подоцна, кога Трамп се среќава во Макрон на Генералното собрание на О.Н. во Њујорк, американскиот претседател пред новинарите во друштво на францускиот претседател повторно ја спомнува парадата и со најпофални зборови се присетува на нејзе, на крај дополнувајќи со „ќе мора да направиме подобра.“

Се уште не е избран датум, а за плановите не се информирани ни локалните власти на американската престолнина. Како можни датуми се спомнуваат 28 мај или Денот на сеќавањето, Денот на независноста кој е секоја година на 4 јули или Денот на ветераните кој е кон крајот на годината на 11 ноември. Последниот датум е и најверојатен заради доволната временска дистанца за организирање на ваков настан и тоа што годинава се одбележува 100-годишнината од крајот на Првата светска војна.

Не се знае ни улогата што Трамп ќе ја сака во парадата, дали ќе биде на чело и ќе ја предводи парадата или ќе биде на трибини во публика. Исто така не е утврдена ни рутата по која треба да се движи масовната поворка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...

Николовски : Штип заслужува да е во сигурни раце

Денеска се приклучив на централниот караван на #СДСМ во Штип, со поддршка и промоција на програмата на Д-р Сашко Николов. Само со Сашко Николов,...
- Advertisement -