fbpx
2 C
Skopje

Трамп побара големи промени во даночниот систем

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Претседателot Доналд Трамп ги предложи досега најголемите промени во даночниот систем во последните три децении – план кој ќе ги намали даноците за компаниите и богатите, но тој се очекува борба во Конгресот се должи на фактот дека неговата партија во никој случај не се наклонети, и неговата партија е поделена.

Пратениците ја заокружиа сеопфатната реформа на даночниот систем со децении на широкото пристаниште, пишува Ројтерс, и потсетува дека последен пат беше спроведен во 1986 година.

Трамп тврди дека реформата на даночниот систем ќе им донесе големо олеснување на Американците од средната класа, објави Хина.

Фалсификување на планот

Белата куќа рече дека, според овој предлог, приходите на типичните семејства од средната класа би биле во помала мера предмет на федерален данок на доход.

Планот беше скициран за време на неколку месеци разговори од помошниците на Трамп и водечките републиканци во Конгресот. Предлага намалување на даночните стапки на корпоративниот доход, данок на сечење на даноците на доход на компаниите кои не се пресметуваат на ниво на корпорација, но сопствениците на компаниите се оданочуваат врз основа на индивидуален данок на доход.

Повеќето од компаниите во САД, речиси 95 проценти од нив, се т.н. премин преку компанијата.

Планот, исто така, предвидува намалување на даночните стапки на највисоките примања на поединци и во голема мера ќе бидат укинати даночните бенефиции кои ќе им бидат од корист на жителите на демократиите со доминантно мнозинство.

Големи компании се задоволни, додека демократите изразија противење. Републиканците не може да изгледа за да се постигне некој значаен успех во правниот сектор од Трамп во јануари даде заклетва како претседател, при контрола на Белата куќа и во двата дома на Конгресот.

Предлогот предвидува 20 отсто даночна стапка на корпоративниот приход, што претставува намалување во споредба со сегашните 35 отсто. Компаниите во САД плаќаат високи даноци на светски стандарди и бараат години да се намалат даноците.

Три даночни стапки

Даночната рамка би поставила даночна стапка од 25 отсто за претприемачки доход од друштва за премин .

Институтот Брукингс проценува дека 95 отсто од американските компании обично се мали приватни компании.

Според сегашниот даночен закон, претприемачкиот профит се пренесува на сопствениците како личен доход, кој често се оданочува со највисока стапка од 39,6 проценти за индивидуалниот приход.

Предлогот има намера да ги консолидира сегашните седум даночни стапки во три-12 проценти, 25 проценти и 35 проценти.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Три хороскопсkи знаци кои од 30 јануари до 20 февруари ги очекуваат предизвици

Веќе во првиот месец од 2021-та година се соочуваме со ретрограден Меркур кога од моќниот Меркур можеме да очекуваме предизвици на полето на комуникацијата,...

Испливaa тајни снимkи од болницата: Ова е голем сkандал, лекари со хармоника и оро кај луѓето со Kовид-19 во Хрватска

Медиумите во Хрватска објавија за сkандалозна видео снимkа во најголемата kовид болница во Хрватска Дури луѓето маka мачат некој си прави голема забава во koвид...

Професорkа сум по математика и се до ова утро имав совршен брак

Професорка сум по математика и се до ова утро имав совршен брак Професорка сум по математика, имам 44 години и се до утрово имав совршен...

Снимkата на ТиkТок собра над 5 милиони прегледи: Бабичката измеша ментол бомбони и Кока кола

Една баба се снимала како прави експеримент со Кока кола и ментол бомбони на Тик Ток, велејќи им на гледачите дека мора да види...

Алеkсандар Вучиќ оди чеkор напред: Најавува нешто што не постои во многу држави (фото)

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува во неговата објава на Инстаграм,...
- Advertisement -