fbpx
-3.7 C
Skopje

Трамп потпиша указ за регулирање на социјалните мрежи по кавга со Твитер

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Трамп во средата се закани со новите прописи дури и со забрана на нивната работа.

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, потпиша указ насочен кон социјалните мрежи, за кои рече дека се „многу слични на монопол“, пренесува „Раша денес“.

Белата куќа изготви извршна наредба во насока на намалување на законската заштита што ги штити компаниите за социјални медиуми од одговорност за она што е објавено на нивните платформи, соопштија двајца високи функционери на администрацијата.

Трамп се закани со нови регулативи, па дури и забрана за нивната работа во средата, еден ден откако Твитер додаде белешка на две свои пораки за потребата од проверка на податоците што ги презентираше американскиот претседател во нив.

Според официјални претставници, цитиран од Њујорк Тајмс, уредбата сè уште се подготвува и е предмет на измени со цел да се олеснат аргументите на федералните регулатори според кои компаниите како Фејсбук, Гугл, ЈуТјуб и Твитер ја задушуваат слободата на говорот кога, меѓу другото, ги суспендираат корисниците или бришат постови.

Шефот на Фејсбук, Марк Цукерберг порано изјави дека социјалните мрежи не треба да претставуваат старатели на политичкиот говор на Интернет, изразувајќи мислење за најавата на претседателот Доналд Трамп дека ќе регулира компании како Твитер, Фејсбук и Гугл заради пристрасност и цензура.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Трогaтелнаа исповед: Ја оставил еден час пред венчавката: Eден час пред олтарот влетал и го изговорил ова

Синди Маисонев секој ден се сеќава детелно на денот кога требало да се омажи за својот вереник, момчето кое го запознала пред две години,...

Ефтов до ВМРО-ДПМНЕ: Мислите дека америkанците се глупи и ништо не гледаат што правите, вие мора да се дистанцирате од Груевски ако сакате да...

Прочитајте ПОВЕЌЕ во продолжение Тој дел што ќе остане од ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се одземат гласовите кои ќе завршат на контото на Левица, ќе се...

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...
- Advertisement -