fbpx
-4 C
Skopje

ТРАНСФЕРИТЕ ОД АРСЕНАЛ: Ѓаволски добри за Јунајтед + ВИДЕО

АКТУЕЛНО

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Убава информација Државата од денеска започна со исплата до 11.000 денари за пензионерите

УБАВА ВЕСТ УТРОВО: Државата од денеска почна да исплаќа до 11.000 денари за сите пензионери Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за...

Заев: Нам ни треба историја која гради мост на пријателство

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги...

Преку неделата Манчестер Јунајтед и Арсенал ги официјализираа трансферите на Алексис Санчез  и Хенрих Михитариан. Двата клуба не објавија параметри после договорот, но според претпоставките, “црвените ѓаволи“ доплатиле 10 милиони фунти на топчиите.

Сите трансфери меѓу Манчестер Јунајтед и Арсенал – “Тие на Јунајтед се далеку поуспешни“.

Како најсилни примери од погоре наведеното тврдење се Робин Ван Перси и Дејвид Хард. Холандскиот репрезентативец не се задржа многу долго на Олд Трафорд, но во 86 меча во Премиер лигата постигна 48 гола. Уште во својата прва сезона тој ја доби титулата на Англија, нешто, кое не успеа да го постигне со Арсенал цели осум години.

 

Покојниот Хард исто така беше вистинското засилување за Ман. Јунајтед. После 166 натпревари со 97 голови во Англија, тој го напушта Арсенал, за да премине на “Театарот на соништата“ за 50 илјади евра. Со екипата на Манчестер Јунајтед има 114 голови во 202 фудбалски средби, а преку сезоната 1967/68 црвените ѓаволи заработуваат огромни финансии. Најдобриот момент за Хард за клубот е во 1963 година, кога тој се запишува во листата на стрелци против Лестер на финалето за ФА КУП, добиен со 3:1.

Во обратна ситуација, резултатите на Арсенал не се толку позитивни, односно трансферите во таа насока не се толку успешни. Не случајно бившиот халф на лондончани Реи Парлор го изјави следното после преминувањето на Ван Перси во Јунајтед.

ФОТО

– Поминаа многу години откако Арсенал продаде играч на Манчестер Јунајтед. Последниот случај е со Френк Стеиполтон преку 1981 година. Сега добивме голем удар, бидејќи го засиливме нашиот основен конкурент“, изјави тогаш тој.

ЦЕЛОТО ВИДЕО – ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Писмo од Тито: Потврдувaaдека Бугарија учествувала во ослободувањето на Македонија

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите...

Васко Ефтов: Заев успеа да се справи и со Црвенковски и со Груевски, Бранко тоа не може да го поднесе

Еден од најискусните македонски новинари Васко Ефтов во сојата најнова емисија вели дека луѓето на Бранко Црвенковски, а веројатно и самиот тој работат за...

Од СДСМ се огласија за протестот: Едвај 200 луѓе го поддржаа Мицкоски

Целосно издиша хистеријата заснована на лаги и невистини што ја ширеше антиевропското ДПМНЕ. Едвај 200 членови го поддржаа губитникот Мицкоски. Граѓаните покажаа дека сакаат...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Пајка: Најлогично решение за претседател на ВМРО-ДПМНЕ е Бранко Црвенковски

По замрзнувањето на членството на Бранко Црвенкоски во СДСМ и големите турбуленции во ДПМНЕ најлогично решение за претседател на ДПМНЕ ВАЉЕВО е токму...
- Advertisement -