fbpx
-1 C
Skopje

Трета фаза од испитување на вакцината: Наскоро од корона ќе бидат тестирани дури 40.000 луѓе во Русија

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

2,5 илјади волонтери веќе се избрани да учествуваат во третата фаза од тестирањето на руската вакцина против коронавирусот, што го направи московскиот институт „Николај Гамалеја“, а ќе има вкупно 40 илјади.
Нивната вакцинација ќе биде во септември. По ваквото масовно тестирање, нема да има сомнеж дека е навистина ефикасна и безбедна, како што тврдат нејзините производители.

Досега, западните конкуренти ја обвинија Русија дека ја регистрира вакцината во своето Министерство за здравство по две фази на тестирање. Сепак, според рускиот закон, сè било направено како што треба. Според министерот за здравство, Михаил Мурашко, вакцината, која веќе го добила комерцијалното име „sputnik“, што значи „сателит“, ќе започне да пристигнува во поголеми дози во септември.

Лекарите и наставниците ќе бидат први кои ќе ја примат вакцината. Министерот Мурашко посочува дека никој нема да биде присилен да ја прими вакцината, и сè ќе биде на доброволна основа.

„Прво, сакам да им кажам на руските научници и експерти за здравство:,,Браво!’’Вие направивте извонреден напредок во науката и медицината. Благодарни сме на вас за одличната работа што сте ја направиле “, рече првиот човек на Одделот за трансплантација на коскена срцевина и имунотерапија во случај на малигни заболувања на болницата во рамките на израелскиот здравствен центар Хадаса.

Директорот на кинескиот центар за испитување на респираторни заболувања во градот Гуангжу, Јонг Наншан, вели дека високо ја проценува вакцината на Институтот Гамалеи против вирусот корона.

Тој и честиташе на Русија што ја регистрираше вакцината.

„Руската вакцина против аденовирус е безбедна и клиничките испитувања треба успешно да се завршат“, рече тој.


Хилдеганд Ертл, професорка во Центарот за вакцини и имунотерапија при Институтот Вистар во Филаделфија, истакнува дека од сè што видела, руската вакцина е најперспективна.

Професор по вирологија на Универзитетот во Reading во Велика Британија, Џан Џонс посочува дека има доволно информации за вакцини против рекомбинантна аденовирус за да можат да зборуваат за безбедноста на оваа вакцина во вообичаена доза.

Коосновачот на индискиот истражувачки центар Свадеши, Ашвани Махаџан посочува дека по прашањето за ефективноста на вакцината, се поставува прашањето за нејзината цена.

„Мислам дека руската вакцина ќе даде добар одговор на двете прашања“, рече тој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...

За Вевчани: Се огласи Спасовски таму немаше ништо спеkатkуларно, од политички причини некој сакаше да предизвиka инциндент

Спасовски: Во Вевчани немаше ништо спектакуларно, од политички причини некој сакаше да предизвика инцидент Коментирајќи ја полициската интервенција на Вевчанскиот карневал, министерот за внатрешни работи,...
- Advertisement -