fbpx
-1.8 C
Skopje

„Три билборди“ освои четири Златни Глобуси, Гери Олдман најдобар глумец за улогата на Винстон Черчил

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

На 75. доделување на Златните глупости, одржано синоќа во хотелот „Беверли Хилтон“ во Холивуд, четири награди доби филмот на Мартин Мекдона „Три билборди пред Ебинг во Мизури“ (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri), вклучувајќи го и оној за најдобра драма и за најдобра глумица (Франсес Мекдорманд).

Филмовите „The Shape of Water“ на Гиљермо дел Тор и „Lady Bird“ освоија по две одличја.

Драмата „Три билбордипред Ебинг во Музури“ е за една мајка која очајнички се обидува да го пронајде убиецот на својата ќерка. Тој филм доби Златен глобус за сценарио (Мартин Мекдона), најдобра драма, најдобра глумица (Франсес Мекдорманд) и најдобар спореден глумец (Сем Роквел).

Наградената главна глумица Франсес Мекдорманд беше облечена во црно како и сите присутни во знак на сочувство со жртвите на сексуално насилство. Оваа иницијатива беше започната од организацијата „Time’s Up“ (Времето истече) која се бори против заплашувањето и сексуалното злоставување и малтретирање на работно место.

Наградата за најдобар глумец во категорија драма ја доби Гери Олдман за улогата на Винстон Черчил во „Најмрачниот час“.

Приказната за тинејџерка од Сакраменто која сака да студира во Њујорк, „Lady Bird“ на Грета Гервинг доби Златен глобус за комедија/мјузикл и за главна глумица (Сирша Ронан).

Џејмс Франко ја доби наградата за најдобар глумец во комедија/мјузикал за улогата во „Disaster Artist“, додека најдобра споредна глумица доби Алисон Џени за биографијата „I, Tonya“.

Гиљермо дел Торо ја освои наградата за режија, додека неговиот филм „The Shape of Water“ победи и во категоријата за оригинална музика.

Најдобар анимиран филм е „Коко“, а најдобар странски филм е германскиот „Aus dem Nichts“.

Во ТВ категориите доминираше мини-серијата „Невини лаги“ (Big Little Lies) и драмата „Приказната на робинката“. Елизабет Мос е избрана за најдобра глумица за улогата во „Приказната на робинката“, додека Никол Кидман, Лора Дерн и Александар Скарсгард победија во своите категории за „Невини лаги“.

Глумиците како Мерил Стрип, Мишел Вилијамс и Ема Вотсан дополнително ја покажаа својата поддршка за жртвите на сексуално злоставување на тој начин што на доделувањето на наградите донесоа активистки.

Најсилната порака сепак ја испрати Опра Винфри, која ја доби наградата Сесил Б. Де Мил за животно дело. Таа во својот говор изнесе остри критики за расните неправди, сексуалното злоставување и нападот на интегритетот на новинарите.

Сакам девојчињата кои го гледаат ова да знаат дека има нов ден на хоризонтот. И кога тој ден конечно ќе дојде, тоа ќе биде заслуга на величенствени жени, од кои могу се тука вечерва и на некои прилично феноменални мжаи кои се борат за да дојде време кога никој повеќе нема да треба да каже #MeToo (и јас), рече Винфри.

Комплетната листа на добитници на награди:

Филм:

Филм – драма: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Глумица драма: Франсес Мекдорманд, Three Billboards
Глумец драма: Гери Олдман, Darkest Hour
Филм – мјузикл/комедија: Lady Bird
Глумица – мјузикл/комедија: Сирша Ронан, Lady Bird
Глумец – мјузикл/комедија: Џејмс Франко, The Disaster Artist
Споредна глумица – Алисон Џени, I, Tonya
Спореден глумец – Сем Роквел, Three Billboards
Режија – Гиљермо дел Торо, The Shape of Water
Сценарио – Мартин Мекдона, Three Billboards
Анимиран филм – Коко
Странски филм – Aus dem Nichts
Песна: This Is Me, The Greatest Showman
Музика: The Shape of Water

ТВ:

Мини-серија/ТВ филм: Big Little Lies
Глумица – мини-серија/ТВ филм: Никол Кидман, Big Little Lies
Глумец – мини-серија/ТВ филм: Јуан Мекгрегор, Fargo
Споредна глумица – мини-серија/ТВ филм: Лора Дерн, Big Little Lies
Спореден глумец – мини-серија/ТВ филм: Александар Скарсгард, Big Little Lies
Серија – драма: The Handmaid’s Tale
Глумица – драма: Елизабет Мос, The Handmaid’s Tale
Глумец – драма: Стерлинг Браун, This Is Us
Серија – комедија/мјузикл: The Marvelous Mrs. Maisel
Глумица – комедија/мјузикл: Рејчел Броснан, The Marvelous Mrs. Maisel
Глумец – комедија/мјузикл: Азиз Ансари, Master of None

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -