fbpx
-2 C
Skopje

Тие се материјалисти и сакаат луксуз: Три хороскопсkи знаци кои ќе заработат многу пари во животот

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Биковите се материјалисти и сакаат удобност. Тие прво се сакаат себе си, па парите, а останатото може да почека. Од љубов кон успехот и лагодниот живот во состојба се да се потрудат до невозможни размери за да успеат и да напрват големи пари.

Тие имаат силен мотив уште повеќе да се залагаат на професионален план. Со оглед на тоа што со овој знак владее Венера нивните очекувања се реални.

Она што е нивна добра страна е што го споделуваат она што ќе го добијат со драгите луѓе.

Стрелец

Стрелецот е ентузијаст и како таков тој е подготвен на сè или ништо. Поради склоноста да ризикува има огромна шанса да направи добар бизнис, а со самото тоа и голема сметка во банка.

Бидејќи стрелецот е огнен знак ќе се бори до крај за она што го посакува.

Јарец

Јарецот е вреден, трпелив и амбициозен. Него единствено долгогодишниот труд ќе го одведе до милиони.

Успехот му е испишан на чело, но мора да ги запрегне своите животни кочии, во спротивно може да заборави на егзотичните патувања, луксузот и лагодниот живот.

ПОВЕЌЕ СОДРЖИНИ: Не ви треба диета: Овие мали трикови ќе ви помогнат да изгледате подобро

Ако сакате да изгубите тежина, не треба да држите диети. Покрај тоа, експертите препорачуваат намалување на телесната маса со менување на навиките на живот или воведување на овие мали трикови во секојдневен живот.

1.Јадете појадок секој ден

Многу луѓе мислат дека прескокнувањето на појадокот е одличен начин за намалување на внесот на калории. Но, поради тоа, тие јадат повеќе во текот на денот, открива Елизабет Вард, автор на книгата „The Pocket Idiot’s Guide to New Food Pyramids”. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои јадат појадок имаат понизок индекс на телесна маса отколку оние кои не појадуваат.

2.Измијте ги забите по вечерата

Повеќето луѓе дури и не знаат колку јадат храна во вечерните часови додека гледаат телевизија, сурфаат по интернет или играат компјутерски игри. Наместо да ги четкате забите пред спиење, направете го ова по вечерата и намалете ги шансите за претерување со грицки со вашите омилени ТВ серии.

3.Избегнувајте калорични сокови

Дека газираните сокови имаат многу калории, е добро познат факт. Ако пиете многу преработени сокови, лесно ќе ја изгубите тежината ако ги замените со обична вода.

Повремено наградувајте се со свежо исцедени сокови од овошје и зеленчук, како и млеко со ниска масленост.

4. Не јадете помалку, јадете подобро

Луѓето кои се на диета често се жалат дека не се доволно сити, и затоа им се враќаат на своите нездрави навики. Експертите се согласуваат дека не е важно да се јаде помалку, туку поздраво.

Наполнете ја вашата кујна со многу свежо овошје и зеленчук и јадете ги со секој оброк. Ќе ја збогатите вашата исхрана со витамини, минерали, диетални влакна и други корисни хранливи материи, така што нема да доаѓате во искушение да јадете колачиња, вели д-р Барбара Ролс, авторка на книгата „The Volumetrics Eating Plan“.

5.Јадете интегрални намирници

Интегралниот леб и тестенините се полни со хранливи влакна кои го стимулираат варењето и подобро заситуваат од производите направени од бело брашно.

Токму затоа се паметен избор за исхрана. Имајте на ум дека интегралната храна е покалорична од онаа белата, затоа внимавајте на порциите.

6.Контролирајте ја содржината на фрижидерот

Ако вашиот фрижидерот е полн со калорична храна што не е добра за вас, голема е веројатноста дека нема да можете да издржите да не се јавите на нејзиниот повик.

7. Намалете ги порциите за 10 отсто

Затоа нутриционистите ве советуваат да го наполните фрижидерот со многу зеленчук и овошје и друга здрава храна.

Дали се придржувате кон сите овие совети, но сепак не губите тежина? Ќе изгубите тежина ако ги намалите вообичаените порции за 10 или 20 проценти.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...
- Advertisement -