8.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Вест број еден во соседството: Професор од Харвард не ја продал короната на Кина: Како вест од јануари стана ударна во Србија? (Видео)

Професор од Универзитетот Харвард, Чарлс Либер и уште двајца Кинези биле лишеnи од слобода во јануари во Америка. - Соединетите држави штотуку го открија човекот...

Оро во време на корона вирус (ВИДЕО)

Препораките поради корона вирусот се - 1,5 до 2 метри е потребно растојане меѓу луѓето, бидејќи токму тоа е една од најопасните можности за...

И тоа ни се случи: Со лажни флешери сакале да избегнат полициска контрола за време на полициски час

Две лица се приведени во полициската станица Чаир откако со лажни флешери се обиделе да избегнат полициска контрола. Според информациите што ги објавија дел од...

Три центри во Македонија под полициски надзор – се следат сомнителни случаи за корона вирусот

Под полициски надзор ќе бидат изолациски центри во Штипската, Гостиварската и во Велешката болница. Таму на сомнители патници две недели треба да им се следи здравствената состојба.

Министерството за здравство по состанокот на управувачкиот комитет на центарот за управување со кризи соопшти и дека ќе формира кризен штаб кој ќе ја контролира работата на сите надлежни институции.

Најавена е засилена гранична контрола, а патниците од Северна Италија ќе е пропуштаат на само 5 гранични премини.

Министерот Венко Филипче, уште еднаш ги повтори заклучоците од денешниот состанок на Комисијата за зарасни болести.

Побара од граѓаните да не ја напуштаат државата, освен ако немаат итна потреба.

Од утрово сите патници кои ќе влезат во земјава ќе треба да пополнат анкетни листови кој ќе им бидат дадени од граничната полиција.

На аеродромите во Скопје и Охрид, сите патници без разлика од која земја доаѓаат ќе бидат скенирани на термо камерите.

Вечерва се очекуваат летови од Милано, а здравствените власти најавија дека патниците ќе бидат детално испрашани и прегледани.

Дали средношколците ќе отпатуваат на ексурзија во странство ќе се знае по седницата на Владата утре.

Целата сторија прочитајте ја на ТЕЛМА

Latest Posts

Вест број еден во соседството: Професор од Харвард не ја продал короната на Кина: Како вест од јануари стана ударна во Србија? (Видео)

Професор од Универзитетот Харвард, Чарлс Либер и уште двајца Кинези биле лишеnи од слобода во јануари во Америка. - Соединетите држави штотуку го открија човекот...

Оро во време на корона вирус (ВИДЕО)

Препораките поради корона вирусот се - 1,5 до 2 метри е потребно растојане меѓу луѓето, бидејќи токму тоа е една од најопасните можности за...

И тоа ни се случи: Со лажни флешери сакале да избегнат полициска контрола за време на полициски час

Две лица се приведени во полициската станица Чаир откако со лажни флешери се обиделе да избегнат полициска контрола. Според информациите што ги објавија дел од...

АКТУЕЛНО

Ако не се реагира на време, Кочани може да биде ново Куманово – истокот пред сериозен тест

Новите шест случаи на лица од Кочани заразени од коронавирусот беа повод градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев да свика итна седница на Општинскиот...

Путин не дозволува да му се прекрши зборот: Доктор заврши зад решетки поради корона вирусот

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во...

(ФОТО) Нема да поверувате – Како изгледал министерот Венко Филипче како студент

Шармантен и неодолив, министерот за здравство Венко Филипче е фигура број еден во последниот месец во државата. Како и не би бил, кога успешно...

(ВИДЕО) Како бе Роналдо, на таа пара – ако сакаш, ние да собереме донации?

Карантинот и самоизолацијата ги фати буквално сите, поради што многумина се одлучија фризурата да ја направат сами, односно со помош на домашните, за да...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.