fbpx
-5 C
Skopje

Три вицови на денот: Желбите на Перица и наставничката

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

На час по ликовно наставничката им вели на своите ученици:

Деца сега ќе цртате она што сакате да го правите кога ќе пораснете: Сите деца цртаат само малиот Перица седи и ништо не прави.

Што е Перица немаш идеја? – го прашува таа. Што би сакал да правиш кога ќе пораснеш?

Па учителке, би сакал да се оженам за вас, вели Перица.

Да и ..? -прашyва учителката.

Сакате да ви нацртам?

Следен виц: Перица на час по биологија

На часот по биологија, наставникот правел експеримент и им се обратил на учениците: Гледате овде имам две чаши, во една има вода, а во другата алкохол.

Сега ќе ставам по еден црв и гледате во чашата со вода црвот е жив, а во чашата со алкохол не е. Каков заклучок можеме да донесеме? Ајде ти Перица кажи, вели наставникот.

Перица: Па наставнику јасно е, тој што пие ракија не фаќа глисти.

Следен виц: Зборлестиот Перица

Пишувала наставничката со десната рака по таблата кога малиот Перица како од топ викнал: Наставничке, под десната мишка имате влакна!

Наставничката се налутила: Простак еден, што има ти да гледаш таму. Собери си ги парталите и одма дома, не сакам веќе да те гледам денес.

Си отишол Перица и доаѓа на училиште наредниот ден.

Наставничката во еден момент го зема сунѓерот во левата рака и ја брише таблата, а

Перица: Наставничке, и под левата мишка имате влакна…

Грррр..простак еден, собери се и марш дома, не сакам веќе да те гледам до крајот на неделава. До понеделник не ми се појавувај пред очи!!!

Си отишол Перица па се враќа во понеделник.

Наставничката пишува на таблата, а Перица пристојно се воздржува од коментари, кога во еден момент на наставничката и паднала кредата. Се наведнала по кредата, а се наведнал и Перица…

И почнал да си ги пакува книгите и тетратките во чантата.

Го прашува наставничката: А каде се спремаш ти?

А Перица: Како што стојат работите, се гледаме следното полугодие…

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -