fbpx
-1 C
Skopje

Трите најубави пештери во светот

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Лубанг Насиб Багус, Борнео

Во превод името на пештерата значи „Пештерата на добра среќа“. Позната е по галеријата Сарауак која е најголемата пештерска галерија во светот и се наоѓа во националниот парк Гунунг Малула. Димензиите на галеријата се околу 700 на 400 метри. Во неа можат да се вклопат осум авиони и 7500 автобуси. Пештерата се формирала пред околу 5 милиони години.

Мраморната катедрала, Чили

Се наоѓа во езерото Карера што се протега долж границата со Аргентина. Водата е кристално чиста, а мермерните формации изгледаат навистина импресивно. Пештерата е формирана пред околу 6000 години. Бојата на водата се менува во зависност од времето, нивото на водата и сезона.

Уаитомо – Нов Зеланд

Пештерите Уаитомо светат за да ги привлекуваат. Илјадници вакви ларви живеат во пештерите кои станаа една од најголемите туристички атракции на Нов Зеланд. Во Нов Зеланд љубителите на музиката слушаат под земјата некои од најнезаборавните музички изведби. Пештери Уаитомо се нивни домаќини поради нивната неверојатна акустика. Концертите се организираат во Катедралата – 18-метарска сала, која ги освоила симпатиите дури на Хорот на виенските момци. Но пештерите се познати не само со тоа. Тие поседуваат неверојатно уникатен систем за осветлување – илјадници светулки од видот Arachnocampa Luminosa. Суштествата со големината на комарци живеат само во Нов Зеланд и ја фрлаат светлина врз внатрешноста на пештерата. Посетителите можат да уживаат во нивниот сјај за време на пловењето по подземна река која тече низ пониско ниво на пештерата.

 

 

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -