fbpx
-1.8 C
Skopje

Трудниците треба да внесуваат пет видови витамини

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Трудниците треба да внесуваат витамини во својот организам, односно витамините А, Б, Ц, Д и Е. Лекарите препорачуваат дека е витамините Е и Д не се неопходни за време на бременоста.

Витамин А – го подоборува видот, значаен е за кожата и слезинката, како и за здрава коса. Го има во црниот дроб, сирењето, рибата, морковите, путерот…

Витамин Б – Оние производи кои се богати со овој витамин, се значајни за добивање енергија на организмот. Имаат важна улога на нервниот систем, како и рас и развој на сите ќелии. Тој може да се најде во интегрален леб, риба, квасец, немрсно свинско место…

Витамин Ц – Ја зајакнува одбранбената сила на телото, тоа осбено важи за коските, ‘рскавиците, сврзното ткиво и забите. Овде пред се спаѓаат црната рибизла, црешата, лимонот, портокал, зелка, домат, пиперки…

Витамин Д – Служи за подобрување на растот и развојот на коските и забите. Го регулира метаболизмот од калцуим и фосфор. Овде спаѓаат млечни производи, жолчка, месо, масло, млеко…

Витамин Е – Витамин кој е важен антиоксиданс кој ги уништува штетните радикали и ја штити мембраната. Го има во јајцата, бадемите, семките, сончоглед од тиква, авокадо…

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -