fbpx
4 C
Skopje

Царовска: Почната е истрага за финансиски злоупотреби во центрите за социјална работа

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска информира дека е отворена истрага за финансиски злоупотреби во центрите за социјална работа.
„Ние сме сведоци дека во изминатиот период врз грбот на најранливите категории граѓани се кршеа многу копја и затоа партијата што беше претходно на власт се обидуваше да ги злоупотреби. Но, тоа престанува и наша главна задача е да спречиме секаква злоупотреба на овие граѓани што се под наша заштита. Токму такви дојави имаше во МТСП и морам денеска да известам дека се најдоа и двојни досиеја и двојни исплати и финансиски злоупотреби во неколку центри за социјална работа во Република Македонија“, рече Царовска по посетата на Центарот за социјална работа во Кратово.
За истото е известена Управата за финансиска полиција, која веќе е на терен и работи на случајот.

„Тие ја собраа целата потребна документација. Исто така, беа во надзор во Министерството за труд и социјална политика, но веќе се на терен и во центрите за социјална работа, за да може да го соберат целиот доказен материјал, секако со одобрение на Основен суд Скопје 1, од каде што добија налог за да може да го работат овој предмет“, рече Царовска.
Министерката додаде дека во овој момент не може да каже повеќе детали.

Извор: Точка

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Компанија гарантира дека со нивните гуми ќе поминете 130.000 километри

Финската компанија Нокиан, која е позната по зимските гуми гарантира дека со новите гуми под името „One“ ќе поминете 130.000 километри. Станува збор за универзални...

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Снимka: Возел со 290 km на час Тетово-Гостивар и се фалел на ТиkТok

На социјалната мрежа Тик-ток објавено е видео снимено на автопатот Тетово-Гостивар, како млад возач вози автомобил со 290 км на час. Ммладиот возач, објави неколку...

Зaeв објаснyва зошто Србите добија ваkцини порано: Прво мора да влезе вакцината за да се регистрира

Централата на Фајзер за југооисточна Европа е во Белград и тие затоа добија порано вакцини. Ние сме во координација со нив, тие имаат на...

Нoви правила за на свадба: Подароkот не смее да биде под 4000 денари, не смее да се носи бела облека (Фoто)

Гостите кои требало да присуствуваат на свадбата на идната госпоѓа Сандерс, добиле листа со 10 правила кои мораат да ги почитуваат, а а еден...
- Advertisement -