fbpx
17 C
Skopje

Цената за Брекзит ќе се чува во тајност

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Британскиот премиер Тереза ​​Меј успеа да договори со Европската унија (ЕУ), цената на Брекзит да остане тајна. Според најновите информации, цената ќе надмине 40 милијарди фунти, или 53,3 милијарди долари. Меј ги уверила европските лидери дека британската влада е подготвена да плати повеќе пари за Брекит, за да ги специфицира условите на новиот трговски договор помеѓу ЕУ и Лондон.

“Нема да има бројки во договорот за излез од Унијата”, изјави Меј. Условите на состанокот на Европскиот совет нема да бидат напишани во писмена форма. Целта е да се избегне политичка бучава. Разговорите за излез на Велика Британија од ЕУ започнаа во Брисел на 19 јули – скоро една година по референдумот за напуштање на Европската унија. Преговорите можат да продолжат до ноември, по што двете страни ќе имаат шест месеци да ги ратификуваат договорите постигнати во националните парламенти. Самиот Брекзит ќе стане реалност  мора да се одржи на 29 март 2019 година во 23.00 часот по Гинвич или 00.00 во Централно европско време.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -