fbpx
9 C
Skopje

Цените на бензинот посакпуваат, поевтинува дизелот

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за нови малопропдажни цени на горивата во нашата земја кои што ќе стапат на сила од ноќеска. Според најновата донесена одлука дизелот поевтинува, додека бензините поскапуваат.

Цените на бензинските деривати Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поскапуваат за половина денар по литар, додека за истата сума поевтинува Еуродизелот. Според ова, Еуросупер БС-95 од ноќеска на полноќ ќе се продава по цена од 60 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 за 62 денари за литар гориво.

Од друга страна, малопродажната цена на Еуродизел од утре ќе се продава за половина денар помалку, односно за 52,50 денари по литар гориво.

Во согласност со методологијата за пресметување на цените, РКЕ одлучи за намалување на продажните цени во просек од 0.50 проценти во однос на минатата недела. Од Регулаторната комисија истакнуваат дека во изминатиот седумдневен период референтните цени на бензинот на светскиот пазар бележат намалување за 3,404%, на дизелот за 2,411%. Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 1,859%.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -