fbpx
-2.7 C
Skopje

Цеца Ражнатовиќ: Сега ќе ви раскажам како настана песната “Кукавица”

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Цеца Ражнатовиќ оваа година ќе прослави 30 години постоење на музичката сцена, а самата таа за едно интервју се присетила како во 1991 година направила пауза и одлучила да ги промени соработниците со кои дотогаш соработувала, а во чиј период настанале хитовите „Цветак зановетак“ и други.

-Направив пауза од една година. Сакав да го променам тимот и да направам нешто поинакво. Имав визија песните да ми бидат со посилна порака. Веќе станав девојка, целосно сакав моите песни да бидат поинакви. Потоа дојдоа Марина и Фута. Се препознав во нивните песни и го сакам тој начин на пишување и обраќање на публиката.

Дојдов до бројот на Марина, ѝ се јавив, беше доцна на пладне, зима. Реков: „Би сакала да разговарам со Марина“, ми рече: „Јас сум“. Реков:„ Цеца Величковиќ на телефон“, тогаш уште го имав тоа презиме. Имав 19 години.

Таа ми рече:„ О, млада дамо, тебе те чекам веќе долги години и знаев дека ќе се јавиш кога тогаш“. Веднаш се договоривме да се видиме истата вечер. Дали верувате дека имаат цел албум склопен за мене? Тоа е албумот „Шта је то у твоим венама“ – искрено открила Цеца после толку години.

Таа објаснила и како настанала и песната „Кукавица“, кој и ден денес е голем хит:

-После тоа работев на една турнеја, учествуваа многу мои колеги, беше од хуманитарен карактер, но и натпреварувачки. Каравнот патуваше секаде по нашите земји, а мене ми требаше нова песна, иако албумот само што ми излезе, со која ќе се претставам на „Ктитор фолк лига“ и имав што да снимам.

Дали балада или нешто побрз. Фута ми каќа имаме една песна за тебе, но многу пејачи ја одбија и никој не сака да ја сними. И, секако Марина тогаш беше во кујната, сето тоа се случуваше во нејзиниот стан. Му рече:„Футо, немој тоа да го свириш без врска е“. Јас реков:„ Ве молам, сакам да слушнам што сте направиле, а дека е без врска, не можам да верувам“. И тој ми запеја дел од текстот, а јас веднаш реков дека тоа е лудило и дека токму таа песна е она што мене ми треба.

Направивме аранжман и утредента ја отпеав песната за на крајот од неа да испадне вистинско ремек дело – рекла Цеца за новогодишното интервју за РТВ Нови Пазар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -