fbpx
16 C
Skopje

Циклонот Глорија го погоди Скопје: На овие места најкритично

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Во овие рани вечерни часови Скопскиот регион е на удар на Глорија каде има изразена нестабилна облачност проследена со интензивен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информира метеорологот Славчо Попоски.

Од радарските центри преку кои се следи времето, се гледа и локална појава на град во околината на Скопје.

Нестабилноста се спушти од соседно Косово и понатаму се спушта јужно према северозападните и западните предели на државава но и натаму се следи ситуацијата дали ова невреме ќе остане исто или ќе ослабне понатаму.

По врнежите и грмежите кои ќе ги има особено на југозападот и на западот до крајот на денов во текот на ноќта кон утрешниот петочен ден атмосферата ќе се стабилизира и врнежите ќе престануваат а исто така и облачноста ќе започне да се намалува. Ќе продолжи да дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец.

Поради ваквата ситуација ќе дојде до спуштање и продор на постудена воздушпна маса од север која до утрешното петочно утро температурите на воздухот ќе ги спушти на есенско ниво и истите ќе се спуштат во интервалот од 10 до 17 степени додека на високите планини ќе паднат и под 10 степени.

Во централните и во југоисточните предели ќе остане нешто потопло и таму температурите ќе паднат до околу 20 степени.

Потоа од утре (петок) повторно температурите на воздухот ќе бидат во пораст.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Партијата на Љубчо Георгиевски заедно со останатите помали партии во Собранието предлага измени во изборниот Законик за една изборна единица

ВМРО-Народна партија денеска како дел од македонскиот парламент заедно со останатите помали политички партии, партиципиенти во Собранието, предлага измени во изборниот Законик, односно предлог...

МАРТ НИ ГО НОСИ СНЕГОТ ВО МАКЕДОНИЈА: УХМР со детална временска прогноза за викендов, особено подгответе се за утре!

Времето денеска е сончево со мала облачност, а од попладневните часови облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Максималната...

Заев: Имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 вакцини ама како да кажам, ако не стигнат?

Ние секој ден очекуваме конкретна информација кога ќе стигнат вакцините. Јас сега имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 ама како да кажам, ако...

Бил Гејтс открива до кога мисли дека ќе носиме маски

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус. Но иако основачот на...

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...
- Advertisement -