fbpx
10 C
Skopje

Ципрас бара нови сојузници по јазот во коалициската влада

АКТУЕЛНО

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифаќа идејата на лидерот на партијата Река за формирање Совет за национална безбедност и во понеделник ќе се сретне со Ставрос Теодоракис, кој уште во декември 2016 го достави предлог законот за советот.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, овој потег на Ципрас, медиумите во Грција различно го толкуваат.

Според информативниот портал „Iefimerida“, грчкиот премиер е во потрага по нови сојузници за националните прашања, по јазот што веќе е очигледен со коалициониот партнер Независни Грци, особено во однос на спорот со името, и различната позиција на Панос Каменос.

– Добро информирани извори велат дека Алексис Ципрас како никогаш досега има потреба од сојузник во Парламентот за скопското прашање. Односите со Панос Каменос стигнаа до ќор-сокак, коалициониот партнер категорично изјавува дека нема никогаш да прифати име за Скопје што го содржи терминот „Македонија“,  а веќе и јавно зазема различен став од премиерот, пишува „Iefimerida“ и додава дека Ципрас знае дека единствен лидер на политичка партија што поддржува решение на спорот со името, со позиции слични на владините е токму Ставрос Теодоракис.

Грчката телевизија „Стар“, состанокот, исто така, го поврзува со националните прашања и јазот меѓу Ципрас и Каменос, но во однос на уапсените грчки војници во Турција, откако по грешка, поради лошите услови, минатиот петок нелегално влегоа на турска територија кај Еврос.

– Средбата ќе се одржи во услови во кои е веќе очигледно дека Ципрас е на различна „бранова должина“  со министерот за одбрана Каменос за инцидентот кај Еврос. Премиерот, во Парламентот, инцидентот го карактеризираше како вообичаен, а Каменос говореше за „заложништво“ на двајцата војници, објави грчката телевизија „Стар“.

Весникот „То вима“, пак, коментира дека Ципрас го поддржа предлогот на Теодоракис, а не на Мицотакис, кој говорејќи во грчкиот Парламент на седницата одржана завчера, исто така, побара формирање на Совет за национална безбедност.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...
- Advertisement -